Nawigacja

Aktualności

Projekcja filmu „Wielcy polscy wynalazcy w II Rzeczypospolitej. Ignacy Mościcki” – Kielce, 13 października 2021

Ignacy Mościcki był nie tylko prezydentem II RP, ale też naukowcem światowej klasy. Ten wybitny chemik opatentował ponad 40 wynalazków w Polsce i za granicą, a powstała z jego inicjatywy Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Tarnowie była jedną z najnowocześniejszych w Europie.

Co stało się z prawami do jego patentów? O tym rozmawiać będziemy 13 października 2021 r. (godz. 17) w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach (ul. Warszawska 5). Zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego w reż. Aliny Czerniakowskiej o Ignacym Mościckim, naukowcu i budowniczym polskiego przemysłu chemicznego. Słowo wstępne wygłosi Jakub Mularczyk z Referatu Edukacji Narodowej IPN w Kielcach.

Cykl filmów dokumentalnych Aliny Czerniakowskiej „Wielcy polscy wynalazcy w II Rzeczypospolitej” to część projektu #GiganciNaukiPL. Jest on poświęcony postaciom, które poprzez swoje działania naukowe rozsławiły imię Polski na świecie. Projekcja filmu będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Seans historyczny”, w którym prezentujemy filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże z komentarzem historyka.

do góry