Nawigacja

Aktualności

Kielce. Eliminacje wojewódzkie VI Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”

Ponad stu młodych wykonawców wzięło udział w świętokrzyskich eliminacjach VI Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima". Dwudniowe przesłuchania (25-26 października 2021 r.) odbyły się w Kieleckim Centrum Kultury. Finał festiwalu – 14 listopada w Krakowie.

Jury w składzie: Klaudia Romek, dr Marcin Wróbel, Tomasz Bracichowicz i Patrycja Zatorska-Milewska przyznało następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:

Soliści – maluchy (6-9 lat)

  1. Lilianna Grudzień – zaproszenie do finału w Krakowie
  2. Klaudia Kaleta – zaproszenie do finału w Krakowie
  3. Klaudia Kiczor

Soliści – dzieci (10-13 lat)

  1. Maja Wójcicka – zaproszenie do finału w Krakowie
  2. Maxymilian Kononow, Michalina Cedro – zaproszenie do finału w Krakowie
  3. Agata Zawierucha
  • Wyróżnienie: Iga Podsiedlik, Natalia Smolarczyk

Soliści – młodzież (14-18 lat)

  1. Natalia Kosmowska – zaproszenie do finału w Krakowie
  2. Zuzanna Wiśniewska – zaproszenie do finału w Krakowie
  3. Katarzyna Ziółkowska, Karolina Simlat
  • Wyróżnienie: Martyna Wójcik, Marta Kołacz, Barbara Leśniewska, Natalia Boruń, Wiktoria Gawron, Zuzanna Bera, Zuzanna Pala

Soliści – dorośli

  1. Anna Jamrozek – zaproszenie do finału w Krakowie
  2. Michał Steciak – zaproszenie do finału w Krakowie

Zespoły do 8 osób – maluchy (6-9 lat)

  • Wyróżnienie: Zespół ze Szkoły Podstawowej w Małogoszczu

Zespoły do 8 osób – dzieci (10-13 lat)

  • Wyróżnienie: Zespół ze Szkoły Podstawowej w Starochęcinach

Zespoły do 8 osób – młodzież (14-18 lat)

  1. Zespół wokalny „Klimat” – zaproszenie do finału w Krakowie
  2. Zespół wokalny ze Szkoły z Cedzynie

Zespoły do 8 osób – open

  • Wyróżnienie: Zespół wokalny „Domaszowianie”

Festiwal jest przedsięwzięciem, któremu przyświecają dwa najważniejsze cele. Upowszechnianie za pomocą muzyki wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i Żołnierzach Niezłomnych oraz zachowanie od zapomnienia piosenek (melodii i tekstów) śpiewanych w oddziałach partyzanckich w latach 1939-1956. Tematem festiwalu są pieśni i wydarzenia umiejscowione w kontekście II wojny światowej oraz dekady po jej zakończeniu.

Projekt ten stanowi narzędzie, zachęcające młodych ludzi do pogłębiania wiedzy na temat najnowszej historii Polski. Dla ostatnich żyjących kombatantów – świadków tamtych dni, jest okazją do przekazania testamentu Polskiego Państwa Podziemnego i etosu AK młodemu pokoleniu.

Henryk Rasiewicz „Kim” był żołnierzem 3. Wileńskiej Brygady AK. Poza walką z bronią w ręku ramię w ramię z innymi żołnierzami brygady kpt. Gracjana Froga „Szczerbca”, przysłużył się ojczyźnie także w inny sposób. Jest autorem wielu pieśni partyzanckich. Teksty stworzone przez Rasiewicza, szybko stawały się popularne w innych oddziałach AK, tak jak śpiewana na melodię „Rozszumiały się wierzby płaczące” – „Noc zapada nad cichym jeziorem”. Przepiękna ballada „Na znojną walkę”, autorstwa „Kima” stała się hymnem całej kresowej AK.

Organizatorami Festiwalu są: Stowarzyszenie Passionart, Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja Armii Krajowej w Londynie oraz Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego.

do góry