Nawigacja

Aktualności

Helena Marusarzówna na muralu w Pogórskiej Woli

18 września 2021 r. w Pogórskiej Woli (pow. tarnowski) odbyły się uroczystości poświęcone Helenie Marusarzównie. Przed wojną była znaną narciarką, w czasie wojny – kurierką tatrzańską, członkinią konspiracji niepodległościowej, żołnierzem ZWZ. Zginęła rozstrzelana przez Niemców w Pogórskiej Woli.

Uroczystości, w których uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki, zorganizowała miejscowa szkoła podstawowa im. Marusarzówny. Na ścianie szkolnego budynku odsłonięto historyczny mural. Krakowski IPN reprezentowała zastępca dyrektora Cecylia Radoń, która odczytała list, skierowany do zebranych przez dyrektora oddziału Instytutu dr. hab. Filipa Musiała.

„Gdy oddawała życie za wolną Polskę, miała zaledwie 23 lata. Czego jeszcze mogłaby dokonać, gdyby nie wojna? Ile jeszcze medali zdobyłaby w zawodach narciarskich? Czym zajmowałaby się po zakończeniu kariery sportowej? Nie dowiemy się tego, podobnie jak nie poznamy nigdy losów wielu jej rówieśników, którzy kilkadziesiąt lat temu, w czasie wielkiej próby poświęcili życie dla ojczyzny.

Wszyscy oni reprezentowali generację nazywaną czasem pokoleniem Kolumbów. Początkowo określano tak wyłącznie literatów, pisarzy, poetów, urodzonych około roku 1920, ale przecież wartości, które im przyświecały, były też życiowymi drogowskazami dla całej rzeszy młodych Polaków, dorastających w kraju odrodzonym po zaborach. Tysiące z nich – tak jak Helena Marusarzówna – bez wahania oddało życie za Polskę. To oni stanowią prawdziwy sens pojęcia Polska Walcząca” – napisał m.in. dr Musiał.

do góry