Nawigacja

Aktualności

Wystawa IPN o ks. Romanie Kotlarzu – Starachowice, 5 września 2021

Starachowice to kolejne miasto, w którym 5 września 2021 r. kielecka delegatura IPN zaprezentuje wystawę plenerową „…ksiądz musi zaprzestać. Życie i działalność księdza Romana Kotlarza”. Prelekcję poświęconą obrońcy radomskich robotników w czasie strajków z czerwca 1976 r. wygłosi Edyta Krężołek, kierownik Referatu Edukacji Narodowej IPN w Kielcach.

Program

  • 10.30 – msza święta w intencji Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach (ul. św. Barbary 1)
  • 11.30 – otwarcie wystawy, plac przed kościołem

Ks. Roman Kotlarz urodził się 17 października 1928 r. w Koniemłotach w diecezji sandomierskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 maja 1954 r. z rąk biskupa sandomierskiego Jana Kantego Lorka. Jako wikariusz posługiwał w parafiach: Szydłowiec, Żarnów, Koprzywnica, Mirzec, Kunów i Słupia Nowa. Jedynym jego probostwem była parafia Pelagów, gdzie posługiwał w latach 1961-1976. Było to ostatnie miejsce jego pracy kapłańskiej.

W dniu robotniczego protestu w czerwcu 1976 r. w Radomiu kapłan błogosławił ze schodów kościoła Świętej Trójcy radomian, którzy opuścili zakłady pracy, sprzeciwiając się podwyżce cen żywności ogłoszonej przez ówczesnego premiera Piotra Jaroszewicza. Po powrocie do Pelagowa, będąc pod wrażeniem manifestacji, a także pogłosek o represjach stosowanych przez władze, ksiądz wygłosił kilka kazań, upominając się o robotników. Z tego powodu stał się ofiarą represji. W lipcu 1976 r. został kilkakrotnie pobity na plebanii przez „nieznanych sprawców”. 15 sierpnia podczas mszy w święto Wniebowzięcia kapłan zasłabł i stracił przytomność. Trzy dni później zmarł w szpitalu.

do góry