Nawigacja

Aktualności

Rekonstrukcja historyczna „Bitwa o Wysoką” – 5 września 2021

Zapraszamy na wielkie historyczne widowisko „Bitwa o Wysoką” w gminie Jordanów, które odbędzie się 5 września 2021 r. Początek o godz. 15.

W widowisku weźmie w udział ponad 50 rekonstruktorów w wiernie odwzorowanym umundurowaniu i z uzbrojeniem pochodzącym z epoki. Na polu walki pojawi się wiele pojazdów historycznych w tym czołgi Panzerkampfwagen I i II, TKS, motocykle, samochody pancerne oraz armaty przeciwpancerne Bofors. Przygotowano także pokazy pirotechniczne.

We wrześniu 1939 r. tereny pod Jordanowem stanowiły arenę zaciekłych walk. Szybko nadciągających ze strony Słowacji Niemców miał zatrzymać m.in. płk Stanisław Maczek, dowodzący 10 Brygadą Kawalerii. Do starcia między kawalerzystami a Wehrmachtem doszło w okolicach Jordanowa i pod Wysoką.

Organizatorzy: Klub Sportowy Bór Toporzysko, Oddział IPN w Krakowie, powiat suski, gmina Jordanów, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju – Źródło. Współorganizatorzy: Szkoła Podstawowa w Wysokiej, OSP w Wysokiej, KGW Wysoka.

do góry