Nawigacja

Aktualności

W Kielcach upamiętniono 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

1 sierpnia 2021 r. w uroczystych obchodach wzięła udział naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita i Leszek Bukowski.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji poległych za wolność ojczyzny, odprawioną w kościele Garnizonowym. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli na skwer Szarych Szeregów przed pomnik Harcerzy Poległych za Ojczyznę, gdzie odbyła się główna część obchodów. Zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego oraz hymn Szarych Szeregów. Po okolicznościowych przemówieniach złożono kwiaty. Na koniec odegrano pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego. O godz. 17, godzinie „W”, w całym mieście zawyły syreny alarmowe.

– Pozostała moralna siła i wartość, która Polakom, w czasie zniewolenia, dodawała otuchy. Powstanie warszawskie było krzykiem o to, by państwa zachodnie nie pozwoliły zniszczyć suwerenności kraju, który tak heroicznie walczył o niepodległość. Dziś ten zryw jest dla nas pewnym kierunkiem i naszym dziedzictwem. Teraz nie musimy walczyć o wolność, ale musimy mieć w głowie wartości, o które walczyli powstańcy w 1944 roku – powiedziała dr Dorota Koczwańska-Kalita.

do góry