Nawigacja

Aktualności

Uroczystości w 45. rocznicę śmierci ks. Romana Kotlarza – Szydłowiec, 18 lipca 2021

Uroczystości związane z 45. rocznicą śmierci Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza, który był silnie zaangażowany w tzw. wydarzenia radomskie, odbędą się 18 lipca 2021 r. w Szydłowcu.

W kościele św. Zygmunta (ul. Zakościelna 13). Odprawiona zostanie mszą święta w intencji ks. Kotlarza. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Marek Solarczyk. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą posługę kapłańską ks. Kotlarza. Delegaturę IPN w Kielcach reprezentować będzie zastępca naczelnika Patrycja Zatorska-Milewska i Edyta Krężołek z Referatu Edukacji Historycznej.

Program uroczystości

  • 12.00 – msza święta w intencji ks. Romana Kotlarza, kościół św. Zygmunta, ul. Zakościelna 13
  • 13.00 – prelekcja Edyty Krężołek z Delegatury IPN w Kielcach, „Nie wolno nam milczeć – życie i działalność ks. Romana Kotlarza”, kościół św. Zygmunta
  • 13.30 – prelekcja ks. Kazimierza Kurka SDB (Towarzystwo Salezjańskie) „Kult Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza – myśli kilka”, kościół św. Zygmunta
  • 15.15 – projekcja filmu dokumentalnego w reż. Wojciecha Maciejewskiego „…I cicho ciało spocznie w grobie”, Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek
  • 19.00 – koncert „Mistrz muzycznych krajobrazów – Ennio Morricone” w wykonaniu Zespołu Kameralnego Filharmonii Narodowej pod kierownictwem artystycznym Jana Lewtaka, kościół św. Zygmunta

Do 23 lipca na Rynku eksponowana jest, opracowana przez IPN, plenerowa wystawa „Ksiądz musi zaprzestać”, prezentująca sylwetkę ks. Kotlarza. Wieczorami szydłowiecki Ratusz ozdobiony jest świetlną iluminacją z wizerunkiem księdza.

Organizatorami uroczystości są: Mazowieckie Stowarzyszenie „Integracja”, burmistrz Szydłowca Artur Ludew i rada miejska, parafia św. Zygmunta Króla w Szydłowcu, poseł Agnieszka Górska, starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki i rada powiatu oraz Towarzystwo Patriotyczne im. ks. Romana Kotlarza w Szydłowcu. Patronat nad wydarzeniem objęła Delegatura IPN w Kielcach.

Ks. Roman Kotlarz

Urodził się 17 października 1928 r. w Koniemłotach w diecezji sandomierskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 maja 1954 r. z rąk biskupa sandomierskiego Jana Kantego Lorka. Jako wikariusz posługiwał w parafiach: Szydłowiec, Żarnów, Koprzywnica, Mirzec, Kunów i Słupia Nowa. Jedynym jego probostwem była parafia Pelagów, gdzie posługiwał w latach 1961-1976. Było to ostatnie miejsce jego pracy kapłańskiej.

W dniu robotniczego protestu w czerwcu 1976 r. w Radomiu kapłan błogosławił ze schodów kościoła Świętej Trójcy radomian, którzy opuścili zakłady pracy, sprzeciwiając się podwyżce cen żywności ogłoszonej przez ówczesnego premiera Piotra Jaroszewicza. Po powrocie do Pelagowa, będąc pod wrażeniem manifestacji, a także pogłosek o represjach zastosowanych przez władze, ksiądz wygłosił kilka kazań, upominając się o robotników. Z tego powodu stał się ofiarą brutalnych represji. W lipcu 1976 r. został kilkakrotnie pobity na plebanii przez „nieznanych sprawców”. 15 sierpnia podczas mszy w Święto Wniebowzięcia kapłan zasłabł i stracił przytomność. Trzy dni później zmarł w szpitalu.

do góry