Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy plenerowej IPN „Wstańcie, chodźmy...” w Kościele na Skałce

Ekspozycję można oglądać pod klasztorem do końca sierpnia.

27 czerwca 2021 r. w godzinach wieczornych dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, dr hab. Filip Musiał, dyrektor krakowskiego Oddziału IPN oraz gospodarz miejsca O. dr Mariusz Tabulski, przeor klasztoru na Skałce i rektor WSD Paulinów, uroczyście zainaugurowali wystawę.

Ekspozycja pt. „Wstańcie, chodźmy…”, została przygotowana z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski (1979-2019) przez oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Na wystawie zaprezentowano prawie 40 unikatowych fotografii ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Archiwum IPN – w większości niepublikowanych. Wynikiem międzynarodowej kwerendy prasowej jest zbiór artykułów z prasy niemieckiej, włoskiej, holenderskiej, francuskiej i amerykańskiej. Ważnym uzupełnieniem są również fragmenty wypowiedzi przedstawicieli władz komunistycznych na temat pielgrzymki w okresie przygotowań i po jej zakończeniu. Wystawa wzbogacona została także fragmentami przemówień Jana Pawła II i dokumentów ukazujących stosunek władz komunistycznych do papieskiej pielgrzymki. Korzystając z QR-kodów można dotrzeć do materiałów dźwiękowych i filmowych: nagrań papieskich homilii, materiałów Radia Wolna Europa oraz wywiadów przygotowanych współcześnie.

Wystawa przybliża osobę i dzieło św. Jana Pawła II oraz atmosferę panującą podczas jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny. Władze PRL zmobilizowały wszystkie siły do „minimalizowania negatywnych skutków” wizyty Jana Pawła II w Polsce. Już w chwili zakończenia pielgrzymki nikt nie miał jednak wątpliwości, że było to wydarzenie, którego skutki będą owocować w następnych dziesięcioleciach. Przebieg pielgrzymki z wielką uwagą obserwowała prasa zachodnia. Spontaniczne manifestacje wiary i niezależności polskiego społeczeństwa oraz reakcje władz komunistycznych komentowane były jednoznacznie, jako „9 tryumfalnych dni w Polsce”.

 

do góry