Nawigacja

Aktualności

W Krakowie odsłonięto dwie tablice pamięci ofiar niemieckich obozów pracy przymusowej

11 czerwca 2021 r. Rada Dzielnicy XII, Towarzystwo Przyjaciół Prokocimia i Młodzieżowy Dom Kultury im. Gałczyńskiego zorganizowały uroczystość odsłonięcia tablic poświęconych ofiarom obozów pracy przymusowej Julag II oraz Baudienst w Prokocimiu. Krakowski IPN reprezentowała zastępca dyrektora oddziału Cecylia Radoń.

Na uroczystości obecni byli m.in. wiceambasador Ambasady Izraela w Polsce, Tal Ben-Ari Yaloon, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Dominik Jaśkowiec, zastępca prezydenta miasta Krakowa, Bogusław Kośmider i przewodniczący Rady Dzielnicy XII Zbigniew Kożuch. Przed odsłonięciem tablic oraz złożeniem kwiatów, Marek Węgrzyn z Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie wygłosił krótki wykład historyczny.

Niemcy utworzyli w Krakowie Julagi (Judenlager) w 1942 r. Powstały one w Płaszowie (Julag I), Prokocimiu (Julag II) i Bieżanowie (Julag III). Od jesieni 1943 r. stały się filiami KL Plaszow. Uwięzieni w nich Żydzi stanowili niewolniczą siłę roboczą wykorzystywaną przy niemieckich inwestycjach infrastrukturalnych, głównie rozbudowie dróg i linii kolejowych. Do obozów trafiali Żydzi z Krakowa oraz powiatów krakowskiego i miechowskiego. Większość uwięzionych została wymordowana przez Niemców po likwidacji Julagów pod koniec 1943 r.

Część niemieckich oprawców z Julagów została po wojnie ujęta i skazana. Szef Julagów, SS-Oberscharführer Franz Josef Müller został skazany przez sąd w Mosbach w 1961 r. na dożywotnie więzienie, choć już w 1970 r. zwolniono go warunkowo. Uniknął kary cieszący się równie złą sławą SS-Rottenführer Wiktor Ritschek.

Podstawowe informacje o Julagach w okupowanym Krakowie znaleźć można w publikacji Ryszarda Kotarby „Niemiecki obóz w Płaszowie 1942-1945. Przewodnik historyczny” – do pobrania

do góry