Nawigacja

Aktualności

W Kielcach upamiętniono 81. rocznicę zbrodni katyńskiej

13 kwietnia 2021 r. przedstawiciele Delegatury IPN w Kielcach oraz Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska” oddali hołd Polakom zamordowanym przez Sowietów w Katyniu.

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed Pomnikiem Zbrodni Katyńskiej na cmentarzu Partyzanckim. Następnie uczestnicy przeszli przed Pomnik Sybiraków na cmentarzu Starym.

Naszym obowiązkiem jest pamiętać o ofiarach zbrodni katyńskiej, ale również docierać do prawdy, bo motywy tej zbrodni oraz pełna lista osób, które zginęły nie jest znana. Ta liczba, około dwudziestu dwóch tysięcy jest tak naprawdę liczbą przybliżoną – powiedziała dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz oraz i mundurowych. – Prawda ostatecznie zwyciężyła. Zbrodnia katyńska była zaplanowana z pełną premedytacją i pogardą dla narodu, życia i przeciwnika, którego znaleźli Sowieci w Polakach. Stanęliśmy im na drodze, ale pamięć, choć za wielką cenę, wygrała – mówił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Podczas uroczystości zebrani otrzymali katalog wystawy „Na straży pamięci. 30 lat stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska”, przygotowanej przez Referat Edukacji Historycznej IPN w Kielcach.

Ofiarą zbrodni katyńskiej, popełnionej przez Sowietów wiosną 1940 r., padło co najmniej 21 857 obywatelach polskich – oficerów, policjantów, a przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji. Aż 11 proc. zamordowanych było związanych z przedwojennym województwem kieleckim. Konsekwencją sowieckiego ludobójstwa było kłamstwo katyńskie, zwane kłamstwem założycielskim Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wywarło ono olbrzymi wpływ na najnowszą historię Polski. Przemiany zapoczątkowane w Polsce w 1989 r. dały początek walce o prawdę. Pionierami odkłamywania historii byli najbliżsi ofiar zbrodni – najczęściej żony i dzieci zamordowanych.

do góry