Nawigacja

Aktualności

Wystawa „TU rodziła się »Solidarność«”. Gorlice, 26 marca – 15 kwietnia 2021

Obok siedziby urzędu miasta na Rynku w Gorlicach można oglądać wystawę IPN „TU rodziła się »Solidarność«”. W 1980 r. pierwsze struktury niezależnego związku zawodowego powstały w największym zakładzie przemysłowym Gorlic – Fabryce Maszyn Wiertniczych i Górniczych „Glinik”.

W briefingu prasowym, który odbył się 26 marca 2021 r. na gorlickim Rynku wzięli udział m.in. dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał, burmistrz Gorlic Rafał Kukla i Krzysztof Kotowicz, szef gorlickiej i sądeckiej „Solidarności”, który wręczył pamiątkowe medale dawnym działaczom związku.

Ekspozycja „TU rodziła się »Solidarność«”, która stanęła równocześnie w 17 miejscowościach kraju, ukazuje masowy charakter strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wielki ruch społeczny rodził się nie tylko w Gdańsku, na wybrzeżu czy w wielkim kombinacie metalurgicznym Nowej Huty, lecz także w mniejszych zakładach pracy, w wielu małych miejscowościach, jak np. Gorlice. Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej. Na panelach zamieszczono teksty w językach polskim i angielskim.

do góry