Nawigacja

Aktualności

Jeńcy 1920. Krakowska Loża Historii Współczesnej on-line – 25 marca 2021

Ilu sowieckich jeńców zmarło w polskiej niewoli i dlaczego umierali? Jak bolszewicy traktowali polskich jeńców? Dr Maciej Korkuć (IPN Kraków) i prof. Mariusz Wołos (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, znawca stosunków polsko-sowieckich) w dyskusji wokół książki „Jeńcy 1920”

Kwestia bolszewickich jeńców w polskich obozach miała się stać – zgodnie z założeniem administracji Michaiła Gorbaczowa – „anty-Katyniem” w rosyjsko-polskim dyskursie historycznym i politycznym. Dlaczego ta sprawa był i wciąż jest tak ważna w rosyjskiej propagandzie historycznej? Czy w Polsce istniały obozy koncentracyjne, jak twierdzą Rosjanie? Ilu sowieckich jeńców zmarło w polskiej niewoli i dlaczego umierali? Jak bolszewicy traktowali polskich jeńców? O tym rozmawialiśmy na trzecim w tym roku spotkaniu Krakowskiej Loży Historii Współczesnej.

Tematów do dyskusji dostarczyła książka „Jeńcy 1920” (Kraków-Warszawa 2020), pod redakcją dr. Macieja Korkucia, prof. Waldemara Rezmera i dr. hab. Zbigniewa Karpusa (obaj Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Złożona z trzech obszernych części publikacja, wzbogacona o aneks z oryginalnymi raportami z obozów jenieckich oraz wykaz literatury, nie jest przeznaczona do sprzedaży. Można ją pobrać za darmo ze stron internetowych IPN (w wersji polskiej i rosyjskiej).

do góry