Nawigacja

Aktualności

Przy Kapucyńskiej w Krakowie odsłonięto tablicę pamięci więźniów bezpieki

26 lutego 2021 r., dwa dni przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 1 w Krakowie przy ul. Kapucyńskiej 2 odsłonięto tablicę, upamiętniającą więźniów komunistycznego aparatu represji.

W siedzibie przedwojennego gimnazjum kupieckiego komuniści urządzili Miejski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, a w piwnicach areszt. Osoby tam więzione, w swoich relacjach, wspominają o celi urządzonej w szatni dla uczniów, w której znajdowała się tylko jedna zawszona prycza. W takich warunkach przetrzymywano tam 25-30 aresztowanych. Do dziś w niewielkim piwnicznym pomieszczeniu zachowały się napisy wyryte przez więźniów. Jeden z nich jest szczególnie przejmujący: „1945. 8 V – 27 V – ? Siedzieli zamknięci w grobie za życia”.

W grudniu 1945 r. MUBP został zlikwidowany. Jego funkcjonariusze przeszli do Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, a budynek przeszedł pod zarząd kuratorium.

Modlitwę za ofiary komunistycznych represji zmówił o. Jerzy Pająk z pobliskiego klasztoru kapucynów przy ul. Loretańskiej, kapelan środowisk niepodległościowych. Głos zabrali także dyrektor ZSE nr 1 Anna Gawinek-Pisarczyk i dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał. Oboje odsłonili tablicę. Wśród składających kwiaty byli m.in. małopolska kurator Barbara Nowak i sekretarz miasta Krakowa Antoni Fryczek.

Sfinansowana przez Oddział IPN w Krakowie tablica została zamontowano 30 października 2020 r., ale z powodu pandemii koronawirusa uroczystość została przesunięta. Autorem tablicy jest krakowski artysta rzeźbiarz Wojciech Batko.

 

do góry