Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krakowie

Krakowskie uroczystości 1 marca 2021 r., organizowane przez wojewodę małopolskiego, Oddział IPN w Krakowie i Towarzystwo Parku im. dr. Jordana, rozpoczęła msza święta w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą sprawował o. Jerzy Pająk, kapelan AK i środowisk niepodległościowych.

Po nabożeństwie kombatanci, przedstawiciele władz, instytucji, poczty sztandarowe, wojsko oraz mieszkańcy Krakowa przeszli na dalszą część obchodów do parku Jordana, do Galerii Wielkich Polaków. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy. Dr hab. Filip Musiał, dyrektor krakowskiego oddziału IPN swoje wystąpienie rozpoczął cytatem z ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, który przed stalinowskim sądem mówił: „Staję przed zarzutem zdrady narodu polskiego, a przecież już w młodości życie moje Polsce ofiarowałem i dla niej chciałem pracować. Dla mnie sprawa polska była największą świętością”.

Po przemówieniu małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak o. Pająk zmówił modlitwę w intencji Żołnierzy Wyklętych. Przed złożeniem kwiatów pod popiersiami w Galerii Wielkich Polaków odczytano Apel Pamięci zakończony salwę honorową.

Działacze Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Obszar Południowy oraz kombatanci i przedstawiciele środowisk patriotycznych spotkali się tradycyjnie na pl. Inwalidów przy kamieniu węgielnym pomnika „Tym co stawiali opór komunizmowi w latach 1944-1956”.

Modlitwę za ofiary stalinowskich represji zmówił o. Pająk. Głos zabrali m.in. prezes Zrzeszenia WiN Małgorzata Janiec, ppłk Janusz Kamocki „Mamut”, Adam Macedoński i dr Musiał. Mówcy zwracali uwagę, że w miejscu, w którym w czasach PRL znajdował się tzw. pomnik wdzięczności Armii Czerwonej, mimo upływu lat, wciąż nie udało się postawić obelisku upamiętniającego polskich patriotów. Na zakończenie uroczystości zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze przy kamieniu węgielnym oraz pod pobliską tablicą na dawnej siedzibie UB.

Wieczorem na dziedzińcu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przedstawiciele Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Małopolski z wojewodą i dyrektorem Oddziału IPN w Krakowie uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, układając z płonących zniczy napis: „1 marca pamiętamy”.

 

do góry