Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Kielce, 1 marca 2021

Na cmentarzu Kielce-Piaski 1 marca 2021 r. o godz. 9 wojewoda świętokrzyski i naczelnik Delegatury IPN w Kielcach złożą kwiaty przed pomnikiem pamięci żołnierzy AK, NSZ i WiN, zamordowanych przez UB w kieleckim więzieniu.

O godz. 10 przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach oddany zostanie hołd pomordowanym żołnierzom podziemia antykomunistycznego. Będzie można obejrzeć plenerową wystawę IPN, poświęconą podziemiu niepodległościowemu na Kielecczyźnie po 1944 r.

O godz. 16 w bazylice katedralnej rozpocznie się msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po nabożeństwie, przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim, zostaną złożone kwiaty.

1 marca 2021 r. ogłoszony zostanie również konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z woj. świętokrzyskiego, poświęcony Żołnierzom Wyklętym.

Pomysł ustanowienia święta 1 marca wysunął prezes IPN Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Bohaterowie antykomunistycznego podziemia walczyli o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego. Z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

do góry