Nawigacja

Aktualności

W Kielcach oddano hołd Niezłomnym Bohaterom podziemia antykomunistycznego

Wojewódzkie obchody upamiętniające Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się 1 marca 2021 r. na cmentarzu Kielce-Piaski, gdzie przed pomnikiem żołnierzy AK, NSZ i WiN, zamordowanych przez UB w kieleckim więzieniu, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Na cmentarzu Piaski znajduje się tzw. kielecka Łączka, gdzie komuniści zakopywali ciała bohaterów. – Osoby, które dziś nazywamy Niezłomnymi nie przestały walczyć o wolność i suwerenność po zakończeniu II wojny światowej. Dla nich zmienił się tylko wróg, z okupacji niemieckiej przeszliśmy pod okupację sowiecką. Walczyli w obronie Polski suwerennej. Powinniśmy w oparciu o te wartości budować swoją tożsamość i wspólnotę. Przykre jest, że dziś historia staje się polityką i nie widzi się w niej wartości, które mogłaby być ważne dla młodego pokolenia – powiedziała naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita.

W ramach obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na skwerze im. Żeromskiego w Kielcach otwarto plenerową wystawę IPN poświęconą podziemiu niepodległościowemu na Kielecczyźnie po 1944 r. Działało tu co najmniej 85 oddziałów. Ich członkowie przeprowadzili setki akcji przeciwko przedstawicielom i instytucjom władzy komunistycznej. Bezpieka zorganizowała blisko 2 tys. akcji zbrojnych w celu rozbicia podziemia. W efekcie tych działań aresztowanych zostało ok. 16 tys. osób.

do góry