Nawigacja

Aktualności

Zmarł Aleksander Kania, działacz opozycji, były przewodniczący „Solidarności” na Politechnice Świętokrzyskiej

  • Aleksander Kania
    Aleksander Kania

W wieku 74 lat na emigracji zmarł Aleksander Kania, jeden z liderów „Solidarności” w Kielcach w latach 1980-1981, przewodniczący związku na Politechnice Świętokrzyskiej. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Kanadzie, a 8 lutego o godz. 18 w kieleckiej katedrze rozpocznie się msza żałobna.

Aleksander Kania urodził się 1 grudnia 1945 r. w Bruśniku koło Tarnowa. Ukończył matematykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1975-1982 pracował jako asystent w Instytucie Mechaniki Stosowanej Wydziału Mechanicznego Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Był organizatorem spotkań sympatyków Studenckich Komitetów Solidarności, wielokrotnie przesłuchiwany, grożono mu wyrzuceniem z pracy. Od 1977 r. był zaangażowany w kolportaż wydawnictw niezależnych, m.in. „Robotnika” i „Sygnału”.

Od listopada 1980 r. był członkiem Komitetu Założycielskiego „Solidarności”, a następnie przewodniczącym KZ „Solidarność” na Politechnice Świętokrzyskiej. W 1981 r. organizował wykłady TKN na PŚ z udziałem m.in. Andrzeja Drawicza, Jacka Kuronia i Adama Michnika.

13 grudnia 1981 r. został internowany w areszcie śledczym na kieleckich Piaskach. Po zwolnieniu zdecydował się na emigrację do Kanady.

do góry