Nawigacja

Aktualności

Wizyta wiceprezesa IPN w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (woj. świętokrzyskie) to godne miejsce upamiętnienia polskiej wsi. 22 stycznia 2021 r. placówkę, która oficjalnie zostanie otwarta w lipcu 2021 r., odwiedzili wicepremier Piotr Gliński, wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma oraz dyrektor Biura Prezesa IPN i naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita.

W ostatnich latach zrobiono bardzo wiele, by świat dowiedział się, co działo się w Polsce podczas II wojny światowej. O ile świat wie o Holocauście, eksterminacji polskiej inteligencji ze strony Niemców i Sowietów w Katyniu, to wiedza na temat ofiary, jaką poniosła polska wieś w czasie II wojny światowej jest nikła. Instytut od początku swego istnienia wspiera działalność muzeum. Chciałbym podziękować Delegaturze IPN w Kielcach za współorganizację konferencji naukowych, wydawanie publikacji czy przygotowanie tej pięknej i wstrząsającej wystawy. Ufam, iż to miejsce stanie się wielkim symbolem, takim jakim są Palmiry, Katyń czy inne miejsca martyrologii. I dołączy do tego wielkiego panteonu miejsc pamięci narodowej – powiedział dr Szpytma.

Podczas wizyty wiceprezes IPN oraz naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu złożyli kwiaty pod mogiłą pomordowanych mieszkańców Michniowa. W uroczystości wzięli również udział świętokrzyscy parlamentarzyści i władze województwa.

Mauzoleum przypomina historię zbrodni niemieckich z czasów II wojny światowej. Spacyfikowano wtedy mieszkańców ponad 800 polskich wsi. W każdym z 11 modułów placówki można będzie zobaczyć świadectwa i pamiątki, które przybliżą historię zniszczonych wsi.

do góry