Nawigacja

Aktualności

W Krakowie pochowano Kazimierza Kubraka, opozycjonistę, działacza Solidarności

18 stycznia 2021 r. na cmentarzu w Grębałowie w Nowej Hucie odbył się pogrzeb, zmarłego 9 stycznia, Kazimierza Kubraka, działacza Solidarności, opozycjonisty w PRL, który przekazał IPN część swoich zbiorów historycznych.  

Przed nabożeństwem żałobnym wicewojewoda Józef Leśniak przekazał bratu zmarłego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany pośmiertnie Kazimierzowi Kubrakowi przez Prezydenta RP. W imieniu krakowskiego IPN kwiaty na grobie złożył Andrzej Malik.

Kazimierz Kubrak (ur. 1952) był elektrykiem, pracownikiem KPBO, PGM oraz PSS „Społem”. Zasłużył się jako działacz NSZZ „Solidarność” PSS „Społem”, gdzie reaktywował związek w 1989 r. Wcześniej, po wprowadzeniu stanu wojennego, kolportował niezależną prasę i uczestniczył w manifestacjach w Nowej Hucie (m.in. w jednej z najgłośniejszych akcji z 31 sierpnia 1983 r., w trzecią rocznicę Porozumień Sierpniowych, podczas której doszło do rozbrojenia funkcjonariuszy NOMO z dwóch sztuk pistoletów z ostrą amunicją). Był represjonowany przez bezpiekę, m.in. w ramach operacyjnego rozpracowania krypt. „Odwet”.

Po ponownej rejestracji związku wybrano go na przewodniczącego KZ NSZZ „Solidarność” w PSS „Społem”. Dzięki niemu w latach 90. XX wieku uratowano przed likwidacją bary mleczne w Krakowie.

Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2009), medalem Za zasługi dla Małopolskiej „Solidarność” (2013), Krzyżem Wolności i Solidarności (2016) oraz medalem Niezłomnym w Słowie (2017).

  • Kazimierz Kubrak (1952-2021). Fot. Leszek Jaranowski
    Kazimierz Kubrak (1952-2021). Fot. Leszek Jaranowski

 

do góry