Nawigacja

Aktualności

Bohaterowie stanu wojennego. Cykl audycji w Radiu Kielce

Zapraszamy na słuchowisko poświęcone osobom z regionu świętokrzyskiego, które od pierwszych dni stanu wojennego stały się dla reżimu komunistycznego celem ataku. Audycje przygotowane we współpracy z Delegaturą IPN w Kielcach będą emitowane w każdą niedzielę o godz. 7.40 na antenie Radia Kielce.

13 grudnia 1981 r. w Polsce bezprawnie wprowadzono stan wojenny. Komuniści zrobili to, by utrzymać się przy władzy. Operacja, do której przygotowywali się od długiego czasu, miała pozwolić ująć przywódców „Solidarności” oraz osoby zaangażowane w działalność niezależną.

Choć operację o kryptonimie „Jodła” (internowanie wytypowanych wcześniej osób) wyznaczono na godzinę 24.00, to w wielu przypadkach faktycznie rozpoczęto ją wcześniej, niekiedy nawet godzinę przed północą czyli jeszcze przed formalnym wprowadzeniem stanu wojennego. W 2021 r. mija 40 lat od tamtych wydarzeń.

Pierwsza audycja – 10 stycznia 2021 r. – poświęcona została Irenie Kurowskiej, która w 1981 r. była przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”. Wspomina aresztowanie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. oraz pobyt w kolejnych miejscach odosobnienia. Po wyjściu na wolność nadal działała w strukturach opozycyjnych.

do góry