Nawigacja

Aktualności

Kraków. Wystawa „Bracia w wierze”

Na placu przed bazyliką franciszkańską (od strony ul. Franciszkańskiej) do końca listopada 2020 r. można oglądać plenerową wystawę „Bracia w wierze. Współpraca katolików polskich i słowackich w okresie komunizmu”.

Wystawa przedstawia mało znane fakty dotyczące tajnej współpracy polskich i słowackich katolików (duchownych i świeckich) w okresie rządów komunistycznych w obu krajach. Prześladowania, które dotknęły Kościół katolicki w Czechosłowacji były jeszcze dotkliwsze od tych, których doświadczył Kościół w PRL. Katolicy z Polski udzielali słowackim braciom pomocy, przede wszystkim poprzez przerzut przez granicę zakazanej literatury religijnej oraz tajne święcenia słowackich księży w naszym kraju. Ponadto Słowacy przybywali do Polski na pielgrzymki do znanych sanktuariów (Częstochowy i Kalwarii Zebrzydowskiej), na spotkania z Janem Pawłem II oraz spotkania formacyjne Ruchu Światło-Życie.

Wystawa została przygotowana przez IPN, słowacki Instytut Pamięci Narodu (Ústav Pamäti Národa) i Ambasadę RP w Bratysławie.

  • Wystawa „Bracia w wierze” w Krakowie. Fot. IPN
    Wystawa „Bracia w wierze” w Krakowie. Fot. IPN
  • Wystawa „Bracia w wierze” w Krakowie. Fot. IPN
    Wystawa „Bracia w wierze” w Krakowie. Fot. IPN
do góry