Nawigacja

Aktualności

Krakowskie uroczystości w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

Główne krakowskie uroczystości upamiętniające 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku oraz 40. rocznicę narodzin NSZZ „Solidarność” odbyły się 31 sierpnia 2020 r. Po mszy świętej w katedrze wawelskiej zebrani przeszli pod Krzyż Katyński na pl. o. Studzińskiego.

Mszy świętej w katedrze wawelskiej przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Po nabożeństwie, pod Krzyżem Katyńskim, o znaczeniu wydarzeń sprzed 40 lat mówili wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał i przewodniczący małopolskiej „Solidarności” Wojciech Grzeszek. Wcześniej marszałek Małopolski Witold Kozłowski, dyrektor krakowskiego IPN oraz przedstawiciele „Solidarności” złożyli kwiaty na płycie „Nie oddamy Sierpnia” wmurowanej na Rynku Głównym.

 • Wystawa na pl. Szczepańskim

Do 14 września 2020 r. na pl. Szczepańskim w Krakowie można oglądać wystawę „Wyobraźnia ekstremisty. Rysunki Janusza Gniadka z lat 1980-1983, tragicznie zmarłego pracownika PBM Budochem w Krakowie”. Z okazji 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych ekspozycję przygotowała „Solidarność” Regionu Małopolski, Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego i krakowski IPN. Przedstawia ona rysunki działacza „Solidarności”, powstałe w trakcie budowania fundamentów związków. Gniadek zginął w niewyjaśnionych okolicznościach we wrześniu 1983 r.

31 sierpnia 2020 r. w uroczystości otwarcia wystawy uczestniczyli m.in. marszałek Małopolski Witold Kozłowski, przedstawiciele małopolskiej „Solidarności” – przewodniczący Wojciech Grzeszek i jego zastępca Adam Gliksman, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał i Andrzej Dróżdż, kurator wystawy.

 • Rocznicowy dodatek prasowy
 • 27 sierpnia 2020 r. ukazał się, przygotowany przez historyków z krakowskiego IPN, rocznicowy dodatek prasowy do „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”. W numerze m.in.:

  • dr hab. Filip Musiał, Solidarnie czyli razem. Latem 1980 r.
   Polacy, połączeni poczuciem współnoty, przeciwstawili się komunistycznemu totalitaryzmowi.
  • dr hab. Cecylia Kuta, Dobrze zorganizowany ruch
   Zanim zaczął się strajk w Stoczni Gdańskiej, protesty w całym kraju trwały już od ponad miesiąca.
  • dr Marcin Krzek-Lubowiecki, Obudzić Kraków!
   Działalność opozycji demokratycznej w Krakowie w okresie sierpnia i września 1980 r.
  • Andrzej Malik, Sierpień '80 w kombinacie Huta im. Lenina oraz strajk w Elbudzie
  • dr Rafał Opulski, Gdy Kraków się ruszył...
   Krakowska organizacja partyjna wobec Sierpnia 1980.
  • Elżbieta Pietrzyk-Dąbrowska, Dziennikarze Sierpnia '80
   „Gazeta Krakowska” pod kierownictwem Macieja Szumowskiego
  • dr Wojciech Paduchowski, Odrodzenie ducha – budowa wolności
   16 miesięcy jawnej działalności „Solidarności”

  Tarnowska, nowosądecka i krakowska część wielkiej, ogólnopolskiej wystawy plenerowej IPN pt. „TU rodziła się Solidarność” od 28 sierpnia 2020 r. eksponowana jest razem z częściami dotyczącymi innych regionów kraju w Warszawie. Wystawa ukazuje masowych charakter strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Składa się z części ogólnopolskiej, regionalnych oraz lokalnych, pokazując narodziny „Solidarności” w niemal każdym zakątku Polski.

do góry