Nawigacja

Aktualności

W Kielcach upamiętniono 40. rocznicę narodzin „Solidarności”

40 lat temu na fali sierpniowo-wrześniowych strajków powstawał niezależny od komunistycznej władzy związek zawodowy. Klimat tamtych dni przywołuje plenerowa wystawa IPN „TU rodziła się Solidarność”, którą otwarto 31 sierpnia 2020 r. na skwerze Żeromskiego w Kielcach.

Ekspozycja poświęcona robotniczym protestom, które doprowadziły do powstania związku przypomina nie tylko strajki na wybrzeżu, ale także w regionie świętokrzyskim, m.in. w Fabryce Łożysk Tocznych „Iskra” w Kielcach. Ekspozycja prezentowana była wcześniej w Końskich i Starachowicach, a od początku wakacji odwiedziła 54 miejsca w całym kraju, tworząc biało-czerwony szlak.

Podczas otwarcia wystawy naczelnik kieleckiej delegatury IPN dr Dorota Koczwańska-Kalita stwierdziła, że postulaty „Solidarności” były ewenementem na skalę światową. – Demokratyzacja, prawa robotników, prawa człowieka, szczególnie w Europie środkowo-wschodniej to był ogromny problem, ale właśnie ruch Solidarności rozpoczął wielką falę wolnościową, która została symbolem wolności człowieka w całym świecie – powiedziała naczelnik kieleckiej delegatury IPN.

Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą powstanie NSZZ „Solidarność”. Wieczorem w bazylice Katedralnej w Kielcach odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny i świata pracy, a po niej nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”.

  • Biblioteka „Solidarności” w Kielcach

Obchody sierpniowej rocznicy rozpoczęły się w Kielcach od otwarcie Biblioteki „Solidarności” przy ul. Planty 16A. – Musimy wszyscy zdać sobie sprawę z tego, że godność narodową możemy zbudować tylko wtedy, kiedy posiadamy wiedzę o naszej historii i mamy jej świadomość, kiedy szanujemy naszą kulturę i duchowość. Właśnie to mają za zadanie zgromadzone przez nas książki. Mają służyć społeczeństwu, aby poznawało tą bardzo trudną, ale piękną historię i żebyśmy mogli oprzeć swoje spojrzenie w przyszłość na wiedzy – powiedziała naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita.

Podczas uroczystego otwarcia biblioteki podpisany został list intencyjny między Instytutem Pamięci Narodowej a Solidarnością. Wydarzeniu towarzyszyła również promocja broszury „Zrodził nas sierpniowy bunt robotników Wybrzeża” Region Świętokrzyski NSZZ Solidarność 1980-1981, autorstwa dr Marzeny Grosickiej i dr Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego.

W broszurze przedstawiliśmy wydarzenia, które miały istotny wpływ na powstanie „Solidarności”, a także proces kształtowania się opozycji na Kielecczyźnie. Opisaliśmy tu między innymi udział mieszkańców w pierwszej pielgrzymce papieża Jana Pawła II do ojczyzny, pierwsze strajki i początki działalności w poszczególnych zakładach pracy – mówiła dr Marzena Grosicka, współautorka publikacji.

Ponadto zaprezentowano „Kalendarium Solidarności Świętokrzyskiej 1980-2020”. – Będziemy się starać, aby biblioteka się rozwijała. Jest ona także wzbogacana o kolejne pozycje z prywatnych zasobów. Póki co księgozbiór znajduje się w małym pomieszczeniu, ale w miarę jego powiększania się, będziemy usiłowali przenieść go do większego pokoju, gdzie powstanie duża biblioteka – podsumował Waldemar Bartosz, przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”.

do góry