Nawigacja

Aktualności

75. rocznica rozbicia więzienia w Kielcach – 2 sierpnia 2020

2 sierpnia 2020 r. odbędą się uroczystości z okazji 75. rocznicy rozbicia kieleckiego więzienia przez oddział kpt. Antoniego Hedy „Szarego”. W obchodach rocznicowych weźmie udział dr Tomasz Domański z Referatu Badań Historycznych Delegatury IPN w Kielcach.

Uroczystość rozpocznie się msza święta w bazylice Katedralnej w Kielcach (godz. 11). Następnie uczestnicy przejdą pod dawny budynek więzienia przy ul. Zamkowej.

W nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 r. zgrupowanie oddziałów poakowskich pod dowództwem kpt. Hedy „Szarego” przeprowadziło akcję rozbicia więzienia przy ul. Zamkowej w Kielcach. Po opanowaniu kluczowych punktów w mieście i zablokowaniu ważniejszych siedzib sił represji, partyzanci zdobyli szturmem budynki więzienne i uwolnili 354 więźniów. Biorąc pod uwagę skalę trudności (atak partyzantów w centrum miasta wojewódzkiego) oraz niewielkie straty po obu stronach (zginął jeden partyzant z oddziału kpt. „Szarego”, jeden oficer Armii Czerwonej i jeden milicjant ciężko ranni zmarli w szpitalu), akcja zasługuje na uznanie.

Organizatorem uroczystości jest Zarząd Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach.

do góry