Nawigacja

Aktualności

W Starachowicach zaprezentowano wystawę „TU rodziła się Solidarność”

Starachowice to jedno z trzech miast woj. świętokrzyskiego, które znalazło się na szlaku plenerowej wystawy IPN ,,TU rodziła się Solidarność”. Ekspozycja została otwarta 21 lipca 2020 r. na pl. pod Skałkami, w okolicach Skweru im. Zdzisława Rachtana ,,Halnego”.

– Starachowice były jednym z najaktywniejszych ośrodków działalności Związkowej w Regionie Świętokrzyskim. Fala strajków, która wybuchła latem 1980 r. i powstanie „Solidarności” wywołały najpoważniejszy w historii PRL kryzys państwa komunistycznego. Doprowadziły do destabilizacji systemu opartego na hegemonicznej pozycji PZPR. Partia ta już nigdy nie podniosła się z ideologicznej klęski. Na podkreślenie zasługuje aktywność starachowickich środowisk, które w obecnym czasie kultywują pamięć o fenomenie jakim była „Solidarność” – mówiła podczas uroczystości dr Marzena Grosicka z Referatu Badań Historycznych Delegatury IPN w Kielcach.

W otwarciu wystawy udział wzięli zastępca naczelnika Delegatury IPN w Kielcach Patrycja Zatorska, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, prezydent Starachowic Marek Materek i przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ ,,Solidarność” Waldemar Bartosz.

Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej oraz lokalnej i prezentuje masowy bunt robotników, który wybuchł latem 1980 r. W woj. kieleckim w lipcu 1980 r. zastrajkowali pracownicy trzech zakładów. W początkach sierpnia protesty odbyły się w Końskich oraz Ostrowcu Świętokrzyskim. W trzeciej dekadzie sierpnia kilkaset osób uczestniczyło również w strajkach w Skarżysku Kamiennej oraz Starachowicach.

Przełomowe znaczenie dla rozwoju wydarzeń miały dwa strajki w Fabryce Łożysk Tocznych „Iska” w Kielcach (29-30 sierpnia i 11-18 września). We wrześniu fala strajkowa z udziałem kilkunastu zakładów pracy objęła Kielce. Powstał najsilniejszy ośrodek organizacyjny nowego ruchu związkowego. Strajki objęły także Końskie i Starachowice. Do mniejszych akcji protestacyjnych doszło ponadto w Busku-Zdroju, Dyminach i Białogonie, Jędrzejowie, Skarżysku-Kamiennej, Ostrowcu Świętokrzyskim i Włoszczowie. Od lipca do września 1980 r. w woj. kieleckim strajkowało około 30 tys. osób.

– Podpisanie porozumień sierpniowych i powstanie „Solidarności” zwiększyło aktywność społeczną i polityczną Polaków. Siłą tego związku była energia tysięcy ludzi, którzy w ciągu kilkunastu miesięcy stworzyli prawie dziesięciomilionową organizację. „Solidarność” jako związek zawodowy broniła pracowników, jako ruch społeczny wprowadzała ich w obszar działań obywatelskich. Niewątpliwie te 16 miesięcy działalności „Solidarności” zmieniło oblicze kraju i mentalność polskiego społeczeństwa – powiedziała dr Grosicka.

Ekspozycja „TU rodziła się Solidarność” prezentowana będzie w Starachowicach do 13 sierpnia. Potem pokażemy ją w Kielcach.

do góry