Nawigacja

Aktualności

W Kielcach upamiętniono ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych

14 czerwca 2020 r. naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita oraz wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak złożyli kwiaty przed pomnikiem pomordowanych i zmarłych w niemieckich obozach koncentracyjnych na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach.

Przy okazji 80. rocznicy pierwszego transportu do Auschwitz musimy pamiętać, że obóz ten był zbudowany dla Polaków. Patrząc na biogramy pierwszych więźniów można powiedzieć, że to byli młodzi ludzie, pełni sił, zaangażowani w sprawy kraju, w wielu wypadkach należący do konspiracji. Ofiary obozów są godne upamiętnienia w szczególny sposób. Musimy pamiętać, że to byli ludzie, którzy poprzez swój kręgosłup moralny mogą być dla nas do dzisiaj wzorem – powiedziała naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita.

Pomnik na cmentarzu Partyzanckim nie jest jedynym miejscem w Kielcach poświęconym ofiarom obozów. Na cmentarzu Starym znajduje się ponad 60 symbolicznych mogił więźniów niemieckich obozów. Transporty do Auschwitz z terenów dzisiejszej Kielecczyzny rozpoczęły się jesienią 1940 r. Ostatni przybył tam 18 września 1944 r. Łącznie do niemieckiej fabryki śmierci trafiło z ziemi świętokrzyskiej co najmniej 16 tys. osób, przewiezionych w 69 transportach.

do góry