Nawigacja

1943-1944. Niemiecki odwet na polskiej wsi

Uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiej egzekucji w Osowej

31 stycznia 2024 r. w 80. rocznicę niemieckiej zbrodni, odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiej egzekucji w Osowej, które rozpoczęła msza święta w intencji ofiar w kościele pw. św. Szczepana w Mnichowie.

Dalsza część wydarzenia odbyła się przy pomniku poświęconym jej ofiarom. Tam nastąpiło poświęcenie odnowionego upamiętnienia. Po nim uczniowie Szkoły Podstawowej w Miąsowej zaprezentowali program artystyczny.

Organizatorem wydarzenia była Gmina Sobków. IPN reprezentowali dr hab. Filip Musiał, dyrektor krakowskiego Oddziału, Leszek Bukowski z Delegatury kieleckiej oraz Jakub Ryba z IPN w Krakowie.

31 stycznia 1944 r., w pobliżu torów kolejowych, Niemcy rozstrzelali 24 mieszkańców powiatu jędrzejowskiego, przywiezionych z więzienia w Kielcach. Pomnik wzniesiono w latach 60. XX wieku.

W 2022 r. dzięki staraniom Gminy Sobków pomnik został poddany kompleksowej renowacji. Udało się m.in. odczyścić bryłę pomnika, uzupełnić ubytki i spękania, wykonać opaski wokół pomnika oraz tablicę z nazwiskami pomordowanych. Wykonanie i montaż kolejnych elementów – drugiej tablicy, płaskorzeźby orła państwowego oraz wizerunku krzyża – sfinansował z kolei w latach 2022-2023 Instytut Pamięci Narodowej.

do góry