Nawigacja

Fotorelacje

W Krakowie pochowano Teresę Starmach, byłą działaczkę „Solidarności” i wiceprezydent miasta

7 sierpnia 2023 r. na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie pochowano, zmarłą 30 lipca, Teresę Starmach, nauczycielkę, byłą działaczkę „Solidarności”, byłą wiceprezydent miasta, w 2020 r. odznaczoną Krzyżem Wolności i Solidarności.

Przed uroczystościami pogrzebowymi wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński przekazał na ręce Andrzeja Starmacha, brata Zmarłej, przyznany jej pośmiertnie przez prezydenta Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu IPN, w ceremonii żałobnej wziął udział przedstawiciel Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Krakowie.

Teresa Starmach urodziła się w 1949 r. w Krakowie. Była nauczycielką w XV Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie. W 1977 r. związała się z krakowskim Studenckim Komitetem Solidarności. Jesienią 1980 r. organizowała struktury NSZZ „Solidarność” w XV LO, a następnie działała w nauczycielskiej „Solidarności” w Podgórzu. Została wybrana do Zarządu Regionu Małopolska „S”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego udzielała się w podziemnych strukturach „Solidarności”. Organizowała pomoc dla osób prześladowanych, w tym wsparcie dla ukrywających się przed komunistycznym aparatem represji. Zaangażowała się w rozdział darów w ramach kościelnej pomocy charytatywnej. Kolportowała niezależną prasę.

W latach 1982-1983 była łączniczką Władysława Hardka, przewodniczącego Regionalnego Komitetu Wykonawczego „Solidarności” w Krakowie. Organizowała posiedzenia Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej. Po zmianach ustrojowych w Polsce była radną Krakowa oraz Sejmiku Województwa Małopolskiego. W latach w latach 1998-2002 sprawowała funkcję wiceprezydenta miasta odpowiedzialnego za edukację i kulturę.

Teresa Starmach została odznaczona m.in. medalami „Niezłomnym w słowie” (2010) i „Dziękujemy za wolność” (2015).

do góry