Nawigacja

Fotorelacje

IPN postawił nowy nagrobek Stanisławowi Kowalskiemu, legioniście, kapitanowi WP i piłkarzowi Wisły Kraków

6 sierpnia 2023 r., w 109. rocznicę wymarszu z Oleandrów Pierwszej Kompanii Kadrowej, niespełna 10 dni przed Świętem Wojska Polskiego, na cmentarzu Rakowickim w Krakowie poświęcono nowy nagrobek Stanisława Kowalskiego ps. „Oko”, legionisty, kapitana WP i piłkarza Wisły Kraków (kw. LXXVIII, rząd 7, miejsce 67).

Ceremonii dokonał kapelan środowisk niepodległościowych ojciec Jerzy Pająk, w obecności szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, wicewojewody małopolskiego Mateusza Małodzińskiego, zastępcy dyrektora Oddziału IPN w Krakowie Cecylii Radoń i przedstawicieli Stowarzyszenia Socios Wisła Kraków. Nowy nagrobek został sfinansowany przez krakowski IPN na wniosek stowarzyszenia. Przed wybuchem I wojny światowej i w latach 20. XX wieku Stanisław Kowalski był piłkarzem Wisła Kraków.

Urodził się 29 stycznia 1894 r. w Krakowie, gdzie po ukończeniu gimnazjum kontynuował naukę w Wyższej Szkole Przemysłowej. W 1914 r. wstąpił do 2. Pułku Piechoty Legionów Polskich. W czerwcu 1916 r. został ranny podczas walk pod Gruziatynem na Wołyniu. W 1918 r. walczył w bitwach pod Rarańczą i Kaniowem.

1 listopada 1918 r. wstąpił do odrodzonego Wojska Polskiego. W szeregach 4. Pułku Piechoty Legionów uczestniczył w walkach o niepodległość i granice w latach 1918-1920. W służbie czynnej pozostawał do 1929 r. i dosłużył się stopnia kapitana Wojska Polskiego.

Stanisław Kowalski to Kawaler Orderu Virtuti Militari, czterokrotnie wyróżniony Krzyżem Walecznych i innymi wysokimi odznaczeniami wojskowymi. W 1939 r. ponownie stanął w obronie ojczyzny. Dostał się do niemieckiej niewoli, z której uciekł. Po 1945 r. mieszkał m.in. w Rudzie Śląskiej. Zmarł 2 czerwca 1971 r. w Krakowie. Spoczął na cmentarzu Rakowickim we wspólnym grobie z żoną Anielą (1902-1969).

do góry