Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Wielki Głód na Ukrainie 1932-1933” - Kielce, do 28 lutego 2018 r.

  • Wystawa „Wielki Głód na Ukrainie 1932-1933” - Kielce, do 28 lutego 2018 r.
    Wystawa „Wielki Głód na Ukrainie 1932-1933” - Kielce, do 28 lutego 2018 r.

Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach zaprasza do obejrzenia wystawy „Wielki Głód na Ukrainie 1932-1933”, która jest eksponowana w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia przy ul. Warszawskiej 5. 

Wielki Głód był bezprecedensową zbrodnią totalitarnego systemu komunistycznego przeciwko narodowi ukraińskiemu, faktycznym ludobójstwem. Przed rewolucją bolszewicką ziemie ukraińskie były najważniejszym źródłem żywności w imperium rosyjskim. Realizowana od 1917 r. przez komunistów polityka, polegająca m.in. na drastycznych rekwizycjach płodów rolnych i żywności chłopom, doprowadziła do ruiny gospodarczej kraju. Obok wojny domowej i klęski suszy stało się to przyczyną wybuchu głodu na Ukrainie.

Podczas Wielkiego Głodu zmarło co najmniej 3,5 mln osób. Dramat nie nastąpił na skutek kataklizmu, lecz był konsekwencją decyzji Józefa Stalina i działań sowietów. Komuniści nigdy nie przyznali się do jego wywołania ani istnienia. Konsekwentnie odmawiano także przyjęcia pomocy z zagranicy. 

Ekspozycja, przybliżająca jedną z najbardziej okrutnych zbrodni popełnionych w XX wieku w Europie, powstała w dużej mierze na podstawie dokumentacji archiwalnej, odtajnionej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Została opracowana przez Oddział IPN w Krakowie. Wystawa prezentowana będzie do 28 lutego w godzinach otwarcia Przystanku Historia w Kielcach. 

do góry