Nawigacja

Wideorelacje, spoty i dokumenty filmowe

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości, wystawy, konferencje, gry miejskie i inne przedsięwzięcia – Kraków i Małopolska

Główne uroczystości w Krakowie odbyły się 13 grudnia 2021 r. w katedrze wawelskiej i pod Krzyżem Katyńskim. W wielu miejscowościach Małopolski otwarte zostały wystawy IPN o stanie wojennym. Na krakowskim „Przystanku Historia” dyskutowali świadkowie wydarzeń sprzed 40 lat.

Oddział IPN w Krakowie przygotował 5 tys. plakatów rocznicowych, które wraz z małopolską „Solidarnością” kolportujemy w całym województwie. Ponadto w dniach 12 i 13 grudnia 2021 r. na Tauron Arenie w Krakowie rozbłyśnie nasze rocznicowe hasło: „Komuniści przeciw Polsce. 13 grudnia 1981. 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego”.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego był partnerem głównym Oddziału IPN w Krakowie przy realizacji rocznicowego programu.

10 grudnia 2021

LIMANOWA

10 grudnia 2021 r. na Limanowskim Rynku zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN dr Jarosław Szarek wraz ze starostą powiatu limanowskiego Mieczysławem Urygą i posłem Wiesławem Janczykiem otworzyli wystawę „Stan wojenny 1981-1983”, przygotowaną przez IPN. Dalsza część część uroczystości związanych z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego odbyła się w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury.

Po wystąpieniu Wojciecha Włodarczyka, organizatora konkursu literacko-artystyczno-plastycznego, głos zabrał dr Szarek. Na koniec podsumowano konkurs literacko-artystyczno-plastyczny „ƒRolnicy siłą Solidarności 1980/1981”, wręczono nagrody i dyplomy, a publiczność wysłuchała występu laureatów konkursu muzycznego. Patronat honorowy nad konkursem sprawowali prezes IPN dr Karol Nawrocki, wojewoda małopolski Łukasz Kmita i marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

KRAKÓW

Propagandowa taktyka władzy, polegająca na podkreślaniu w oficjalnym przekazie, iż stan wojenny został wprowadzony w trosce o dobro Polski i jej obywateli oraz przedstawianiu komunistycznego reżimu jako odpowiedzialnych i statecznych sterników państwa w przeciwieństwie do awanturniczej, jakoby, „Solidarności” – to jeden z elementów referatu dr. hab. Filipa Musiała, otwierającego panele dyskusyjne pt. „Stan wojenny w Małopolsce z perspektywy czterdziestu lat”. Dyrektor krakowskiego IPN  dodał ponadto, że kanałami nieoficjalnymi ekipa Jaruzelskiego starała się rozpowszechniać informacje o sowieckim zagrożeniu i propagować koncepcję stanu wojennego jako mniejszego zła. Jak wynika z badań opinii publicznej, mimo upływu 40 lat i szczegółowych badań nad historią PRL, komunistyczna narracja wciąż ma bardzo wielu zwolenników.

10 grudnia 2021 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie spotkali się historycy i świadkowie wydarzeń sprzed 40 lat. W dyskusji podzielonej na trzy bloki tematyczne – intelektualiści, robotnicy i młodzież – wzięli udział udział: prof. Jan Środoń, dr Tadeusz Syryjczyk, Zbigniew Fijak, dr hab. Krzysztof Gurba, dr Marek Lasota, Grażyna Kukulska, Krzysztof Kuranda, Edward Kuliga, Andrzej Szkaradek i Jan Żurek.

W przerwie między blokami dyskusyjnymi, na Plantach w pobliżu ul. Reformackiej otworzyliśmy wystawę „Stan wojenny 1981-1983”. Złożona z 14 plansz ekspozycja, w postaci syntetycznych tekstów, archiwalnych fotografii i wybranych dokumentów, przybliża okoliczności ogłoszenia stanu wojennego, opisuje represje wprowadzone na mocy nadzwyczajnego ustawodawstwa, informuje o ofiarach pacyfikacji i brutalności milicji oraz ZOMO. Nie zabrakło informacji o oporze Polaków i wsparciu płynącym z zagranicy.

11 grudnia 2021 (sobota)

SKAWINA

Na Rynku w Skawinie można oglądać wystawę IPN „Stan wojenny 1981-1983”. 11 grudnia 2021 r. w uroczystości otwarcia ekspoyzji wzięli udział m.in. dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie, zastępca burmistrz Skawiny Witold Grabiec i Ryszard Majdzik, działacz związkowy i były opozycjonista.

BOCHNIA

Bochnianie mogli dziś zobaczyć widowiskową rekonstrukcję historyczną, zatytułowaną „ZOMO znów na ulicach Bochni”, przygotowaną przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, krakowskiego IPN, Urzędu Miasta Bochnia, Powiatu Bocheńskiego i firmy Stalprodukt SA. Wcześniej dyrektor oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał otworzył na bocheńskim Rynku wystawę „Stan wojenny 1981-1983”.

NOWY SĄCZ

18.00 – „Wolni mimo zniewolenia”, koncert zespołu wokalno-instrumentalnego Filharmonii Krakowskiej. Współorganizatorem wydarzenia był Oddział IPN w Krakowie. Małopolskie Centrum Kultury, ul. Długosza 3.

12 grudnia 2021 (niedziela)

GORLICE

12 grudnia 2021 r. w Gorlicach odbyły się uroczystości upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Przed urzędem miasta na Rynku, w obecności przedstawicieli władz miejskich i powiatowych oraz Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”, otwarto wystawę IPN „Stan wojenny 1981-1983”. Po uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny, sprawowanej w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, złożono kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II na placu kościelnym. Oddział IPN w Krakowie reprezentowali dr Anna Czocher i dr Paweł Mazur. Odczytany został list prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego.

NOWY TARG

W Nowym Targu odbyły się uroczystości upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. IPN reprezentował dyrektor krakowskiego oddziału dr hab. Filip Musiał.

Po mszy świętej w kościele św. Katarzyny, złożono kwiaty pod obeliskiem „Solidarności” i bł. ks. Jerzego Popiełuszki na placu kościelnym. Na Rynku otwarta została wystawa IPN „Stan wojenny 1981-1983”. Na koniec odbyła się rekonstrukcja historyczna „Solidarność nie zginie w góralskiej dziedzinie”, a w Miejskim Centrum Kultury koncert zespołów: Septyma i Lubelska Federacja Bardów oraz kapeli góralskich.

TARNÓW

W przeddzień 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w kościele bł. Karoliny Kózkówny w Tarnowie odprawiona została uroczysta msza święta. Po nabożeństwie zebrani w asyście pocztów sztandarowych złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Jana Pawła II na placu kościelnym. Oddział IPN w Krakowie reprezentowała zastępca dyrektora Cecylia Radoń.

OLKUSZ

Mieszkańcy Olkusza mogą oglądać eksponowaną na Rynku wystawę IPN „Stan wojenny 1981-1983”. 12 grudnia 2021 r. odbyła się msza św. w Bazylice św. Andrzeja Apostoła, przed którą Katarzyna Łysak z krakowskiego Oddziału IPN odczytała list prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego. Po zakończeniu Eucharystii złożono kwiaty pod krzyżami upamiętniającymi ofiary stanu wojennego oraz ks. Jerzego Popiełuszkę na placu kościelnym. W uroczystości otwarcia oraz poprzedzających je obchodach wzięli udział m.in. Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, Jacek Osuch, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz działacze „Solidarności”.

ZAKOPANE

Na zakopiańskich Krupówkach w okolicach oczka wodnego otwarta została wystawa IPN „Stan wojenny 1981-1983”. W kinie „Sokół” wyświetlono film dokumentalny o zmarłym w kwietniu 2021 r. Jerzym Zacharko, wicestaroście tatrzańskim, działaczu „Solidarności” i społeczniku, a na koniec dnia publiczność wysłuchała koncertu „Wolni mimo zniewolenia” w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego Filharmonii Krakowskiej. Podczas uroczystości IPN reprezentował dr Dawid Golik, który dokonał otwarcia ekspozycji, a następnie przed koncertem odczytał list prezesa IPN, dr. Karola Nawrockiego.

13 grudnia 2021 (poniedziałek)

KRAKÓW

Na Małym Rynku do wieczora działać będzie punkt edukacyjny krakowskiego IPN. Mamy dla Państwa mnóstwo darmowych wydawnictw. O godz. 10 wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał i zastępca przewodniczącego małopolskiej „Solidarności” Tomasz Zaborowski otworzyli wystawę „Stan wojenny w SB-ckim albumie”. Rozpoczęła się także gra miejska dla młodzieży „Orła WRON-a nie pokona”. Przechodniów i turystów zainteresowały szczególnie zabytkowe milicyjne pojazdy i rekonstruktorzy udający milicjantów.

W ramach akcji Zapal Światło Wolności rozdaliśmy na Małym Rynku elektryczne lampki ze stosownym napisem, które na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego można było zapalić w oknie o 19.30.

Główne krakowskie uroczystości upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zorganizowała małopolska „Solidarność”. Uczestniczył w nich dyrektor oddziału IPN dr hab. Filip Musiał. Mszy świętej w katedrze na Wawelu przewodniczył ks. Stanisław Dutka z diecezji tarnowskiej. Po nabożeństwie zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Krzyżem Katyńskim na pl. o. Studzińskiego. Dr Musiał odczytał list wystosowany przez prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego. Po zmroku na murze Wawelu wyświetlane były grafiki i animacje, opowiadające o historii sprzed 40 lat, m.in. najnowszy film animowany IPN „Światło wolności”.

BOCHNIA

13 grudnia 2021 r. w Bochni w uroczystościach upamiętniających 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miejskich i powiatowych oraz Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”. IPN reprezentowali naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych dr hab. Cecylia Kuta i Dariusz Gorajczyk. Po uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny sprawowanej w bazylice św. Mikołaja dr Kuta odczytała list prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego. Następnie złożono kwiaty pod tablicą bł. ks. Jerzego Popiełuszki na placu kościelnym.

WADOWICE

Msza święta w intencji ofiar stanu wojennego i zmarłych członków NSZZ „Solidarność” rozpoczęła uroczystości 13 grudnia 2021 r. w Wadowicach. Po nabożeństwie w bazylice Ofiarowania NMP złożono kwiaty pod pomnikiem „Solidarności”. Ponadto otwarta została wystawa IPN „Stan wojenny 1981-1983”. W uroczystościach wziął udział naczelnik krakowskiego archiwum Instytutu Rafał Dyrcz, który odczytał list wystosowany przez prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego.

OŚWIĘCIM

13 grudnia 2021 r. wieczorem w kościele Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu odprawiona została msza święta w intencji ofiar stanu wojennego. Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą papieża Jana Pawła II oraz 20. rocznicę powstania „Solidarności”. W uroczystości krakowski IPN reprezentował dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

NOWY SĄCZ

13 grudnia 2021 r. w Nowym Sączu zorganizowano Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Na Rynku pod Ratuszem otwarta została wystawa IPN „Stan wojenny 1981-1983”, której towarzyszyła historyczna inscenizacja. Wieczorem w Sanktuarium św. Rity Kościele MB Niepokalanej odprawiona została msza święta, po której złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem „Solidarności”. Oddział IPN w Krakowie reprezentował dr Dawid Golik.

TARNÓW

18.00 – „Wolni mimo zniewolenia”, koncert zespołu wokalno-instrumentalnego Filharmonii Krakowskiej. Współorganizatorem wydarzenia był Oddział IPN w Krakowie. Sala widowiskowa Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1.

ZAKOPANE

18.00 – msza święta w kościele bernardynów na Bystrem

19.30 – złożenie kwiatów pod krzyżem na placu kościelnym

14 grudnia 2021 (wtorek)

KRAKÓW

18.00 – „Wolni mimo zniewolenia”, koncert zespołu wokalno-instrumentalnego Filharmonii Krakowskiej, upamiętniający ofiary stanu wojennego oraz opór Polaków wobec represji komunistycznej dyktatury. Współorganizatorem wydarzenia był Oddział IPN w Krakowie. Słowo wstępne przed koncertem wygłosił dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie. Filharmonia Krakowska, ul. Zwierzyniecka 1.

16 grudnia 2021 (czwartek)

KRAKÓW – NOWA HUTA

18.00 – uroczystość odsłonięcia pomnika Matki Bożej Królowej Pokoju i tablic poświęconych Księżom Niezłomnym – ofiarom komunizmu. Ceremonia odbyła się w 40. rocznicę pacyfikacji robotników strajkujących w nowohuckim kombinacie 16 grudnia 1981 r. Mszy świętej w Kościele Matki Bożej Królowej Polski – „Arce Pana” (ul. Obrońców Krzyża 1) przewodniczył metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski.

Po nabożeństwie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie figury Matki Bożej Królowej Pokoju oraz ufundowanych przez IPN tablic:

  • z portretem bł. ks. Jerzego Popiełuszki i nazwiskami księży zamordowanych w okresie komunizmu
  • z portretem prymasa Stefana Wyszyńskiego i inskrypcją ku czci wszystkich księży prześladowanych w latach komunistycznego zniewolenia

17 grudnia 2021 (piątek)

WADOWICE

18.00 – „Wolni mimo zniewolenia”, koncert zespołu wokalno-instrumentalnego Filharmonii Krakowskiej. Współorganizatorem wydarzenia był Oddział IPN w Krakowie. Sala teatralna Wadowickiego Centrum Kultury, ul. Teatralna 1.

 

Partner główny

do góry