Zbrodnie komunistyczne
1. Śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości polegającej na znęcaniu się fizycznym i psychicznym przez funkcjonariusza państwa komunistycznego nad bezprawnie pozbawionymi wolności Józefem B., Władysławem Ł., Janem C. i Stanisławą B. w okresie od 22 września 1946r. w Miechowie w celu wymuszenia zeznań, (S 42.2024.Zk).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 11 czerwca 2025 roku na podstawie art. 17 § 1 pkt 5 kpk wobec śmierci dwóch sprawców przestępstwa i na podstawie art. 322 § 1 kpk wobec niewykrycia sprawców przestępstwa.
2. Śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej, będącej jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości, polegające na znęcaniu się psychicznym i fizycznym nad Władysławem M. za działalność w organizacji "Związek Walki Czynnej" w okresie od 18.04.1950 r. do 29.04.1950 r. przez funkcjonariuszy WUBP w Krakowie, (S 2.2025.Zk).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 29 października 2025 roku na podstawie art. 17 § 1 pkt 5 kpk wobec śmierci jednego sprawcy przestępstwa i na podstawie art. 322 § 1 kpk wobec niewykrycia sprawców przestępstwa.
3. Śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości polegającej na znęcaniu się fizycznym i psychicznym przez funkcjonariusza państwa komunistycznego nad bezprawnie pozbawionym wolności Izydorem K. w okresie od 2 września 1953r. do 9 października 1953r. w Krakowie w celu wymuszenia zeznań, (S 3.2024.Zk).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 2 października 2024 roku na podstawie art. 17 § 1 pkt 5 kpk wobec śmierci jednego sprawcy przestępstwa i na podstawie art. 322 § 1 kpk wobec niewykrycia sprawców przestępstwa.
4. Śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości polegającej na znęcaniu się fizycznym i psychicznym przez funkcjonariusza państwa komunistycznego nad bezprawnie pozbawionymi wolności Stanisławem F., Aleksandrem W., Mieczysławem M., Kazimierzem P. i Ryszardem P. w okresie od listopada 1949r. do kwietnia 1950r. w Krakowie w celu wymuszenia zeznań, (S 58.2024.Zk).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 25 sierpnia 2025 roku na podstawie art. 17 § 1 pkt 5 kpk wobec śmierci dwóch sprawców przestępstwa i na podstawie art. 322 § 1 kpk wobec niewykrycia sprawców przestępstwa.
5. Śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej, stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości polegające na poważnym prześladowaniem osób z powodu ich przynależności do określonej grupy politycznej, popełnionej w dniu 28 czerwca 1945 r., w Kielcach, przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego, członków składu orzekającego Wojskowego Sądu Okręgowego w Łodzi na sesji wyjazdowej w Kielcach, którzy przekroczyli swe uprawnienia wydając w postępowaniu o sygn. akt 0. 276/45 wyrok skazujący na karę siedmiu lat więzienia żołnierza Armii Krajowej Marię L., czym bezprawnie pozbawili ją wolności na czas dłuższy niż 7 dni, co stanowiło wyraz stosowania represji wobec pokrzywdzonej z powodu wyrażanych przez nią przekonań politycznych, w sytuacji, gdy materiał dowodowy zebrany w powołanym postępowaniu nie dawał żadnych podstaw do przyjęcia, iż dopuściła się ona jakiegokolwiek czynu zabronionego ustawą, (S 72.2024.Zk).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 8 sierpnia 2025 roku na podstawie art. 17 § 1 pkt 5 kpk wobec śmierci trzech sprawców przestępstwa.
6. Śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości, polegającej na znęcaniu się fizycznym i psychicznym przez funkcjonariusza państwa komunistycznego nad bezprawnie pozbawionym wolności Ludwikiem P. w okresie od 8 grudnia 1949r. do 10 stycznia 1950r. w Krakowie w celu wymuszenia zeznań, (S 72.2023.Zk).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 3 października 2024 roku na podstawie art. 17 § 1 pkt 5 kpk wobec śmierci dwóch sprawców przestępstwa oraz na podstawie art. 322 § 1 kpk wobec niewykrycia sprawców przestępstwa.
7. Śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej, stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości polegającej na trwającym dłużej niż 7 dni, bezprawnym pozbawieniu wolności Franciszka W., w 1951 i 1952 r., dat bliżej nie ustalono, w Sandomierzu, przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego (S 8.2024.Zk).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 23 grudnia 2024 roku na podstawie art. 17 § 1 pkt 2 kpk wobec braku znamion czynu zabronionego stanowiącego zbrodnię komunistyczną.
8. Śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej, stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości, polegającej na stosowaniu represji w postaci bezprawnego pozbawienia Jana O. wolności na okres czasu przekraczający siedem dni, z powodu przynależności wymienionego do określonej grupy politycznej popełnione w okresie od dnia 11 grudnia 1947 roku do dnia 8 kwietnia 1953 roku na obszarze Myślenic, Krakowa oraz innych, nieustalonych miejscowości, (S 15.2024.Zk).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 31 stycznia 2025 roku na podstawie art. 17 § 1 pkt 2 kpk wobec braku znamion czynu zabronionego stanowiącego zbrodnię komunistyczną.
9. Śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości polegającej na znęcaniu się fizycznym i psychicznym przez funkcjonariusza państwa komunistycznego nad bezprawnie pozbawionymi wolności Wincentym M., Józefem Ł., Antonim W., Bronisławem G., Wiktorem Ł., Franciszkiem W., Stefanem S. i Władysławem M. w okresie od listopada 1946r. do grudnia 1946r. w Białej w celu wymuszenia zeznań, (S 48.2024.Zk).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 23 kwietnia 2025 roku na podstawie art. 17 § 1 pkt 5 kpk wobec śmierci czterech sprawców przestępstwa oraz na podstawie art. 17 § 1 pkt 7 kpk wobec faktu, że postępowanie karne, co do ustalonego sprawcy tego samego czynu zostało prawomocnie zakończone i na podstawie art. 322 § 1 kpk wobec niewykrycia sprawców przestępstwa.
10. Śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości, polegającej na przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza państwa komunistycznego poprzez bezprawne pozbawienie wolności Marka M. w okresie od 27 maja 1982r. do 16 czerwca 1982r. w Krakowie na czas powyżej 7 dni, (S 16.2025.Zk).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 22 września 2025 roku na podstawie art. 17 § 1 pkt 5 kpk wobec śmierci jednego sprawcy przestępstwa.
11. Śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej, stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości, w sprawie: I polegającej na stosowaniu represji wobec jednostki, mających postać przemocy, gróźb bezprawnych oraz innych sposobów fizycznego i psychicznego znęcania się nad tymczasowo aresztowanym członkiem antykomunistycznej organizacji Janem S., w celu uzyskania od niego określonej treści wyjaśnień, pomiędzy 27 czerwca 1947r. a 3 lipca 1947r., w Radomiu, przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego - oficerów śledczych tamtejszego Miejskiego Urzędu Bezpieczeństwa,
II. polegającej na popełnieniu w dniu 10 lipca 1947 r. w Kielcach, przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego – członków składu orzekającego w postępowaniu o sygn. akt Sr 733/47 Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach, którzy, poprzez skazanie członka antykomunistycznej organizacji Jana S. karę śmierci, usiłowali dokonać jego zabójstwa, a karę tę złagodził Janowi S. do kary piętnastu lat więzienia Prezydent RP w drodze prawa łaski, co stanowiło bezprawne, trwające dłużej niż 7 dni, pozbawienie wolności Jana S., który karę więzienia odbywał od dnia 27 czerwca 1947r. do dnia 8 lipca 1954r., przy braku dowodów wskazujących na popełnienie przez Jana S. zarzucanych przestępstw i uzasadniających wymierzenie mu takiego wymiaru kary (S 63.2024.Zk).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 22 października 2025 roku na podstawie art. 17 § 1 pkt 1 kpk wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu i na podstawie art. 17 § 1 pkt 2 kpk wobec braku znamion czynu zabronionego stanowiącego zbrodnię komunistyczną.
12. Śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej, stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości, polegającej na stosowaniu represji przez funkcjonariusza byłej Milicji Obywatelskiej będącego funkcjonariuszem państwa komunistycznego, poprzez pozbawienie życia w dniu 17 sierpnia 1945 roku w miejscowości Słomniki położonej na obszarze województwa małopolskiego Henryka S., z powodu jego przynależności do określonej grupy politycznej, (S 14.2024.Zk).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 28 maja 2025 roku na podstawie art. 17 § 1 pkt 2 kpk wobec braku znamion czynu zabronionego stanowiącego zbrodnię komunistyczną.
13. Śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej, stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości polegającej na popełnieniu w dniu 30 kwietnia 1985 r. w Katowicach, przez funkcjonariusza państwa komunistycznego – Naczelnika Wydziału V Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Katowicach, który przekroczył swe uprawnienia kierując do Szefa Oddziału Wojskowej Służby Wewnętrznej w Gliwicach pismo dotyczące powołania do odbycia zasadniczej służby wojskowej prowadzącego działalność antykomunistyczną Macieja R., w wyniku, czego został on bezprawnie pozbawiony wolności na czas dłuższy niż 7 dni, co stanowiło wyraz stosowania represji wobec pokrzywdzonego z powodu wyrażanych przez niego przekonań politycznych (S 24.2024.Zk).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 28 maja 2025 roku na podstawie art. 17 § 1 pkt 5 kpk wobec śmierci sprawcy przestępstwa.
14. Śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej, będącej jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości, polegającej na pozbawieniu wolności Franciszka K. w Olchowczyku, pow. kopyczyńce, woj. tarnopolskie. (S 22.2024.Zk).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 24 października 2024 roku na podstawie art. 17 § 1 pkt 1 kpk wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu.
15. Śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej, stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości polegającej na stosowaniu represji wobec jednostki, mających postać przemocy, gróźb bezprawnych oraz innych sposobów fizycznego i psychicznego znęcania się nad tymczasowo aresztowanym członkiem antykomunistycznej organizacji „Młode Wojsko Polskie” Władysławem A., pomiędzy 21 listopada 1949 r. a 16 stycznia 1950 r., w Sandomierzu, w celu uzyskania od niego określonej treści wyjaśnień, przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego - oficerów śledczych tamtejszego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (S 29.2024.Zk).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 15 stycznia 2025 roku na podstawie art. 322 § 1 kpk wobec niewykrycia pozostałych sprawców przestępstwa.
16. Śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości polegającej na I. znęcaniu się fizycznym i psychicznym przez funkcjonariusza państwa komunistycznego nad bezprawnie pozbawionym wolności Mieczysławem W. w okresie od 21 kwietnia 1947r. w Krakowie w celu wymuszenia zeznań, II. znęcaniu się fizycznym i psychicznym przez funkcjonariusza państwa komunistycznego nad bezprawnie pozbawionym wolności Mieczysławem M. w okresie od 21 kwietnia 1947r. w Krakowie w celu wymuszenia zeznań, III. znęcaniu się fizycznym i psychicznym przez funkcjonariusza państwa komunistycznego nad bezprawnie pozbawioną wolności Katarzyną K. w okresie od 21 kwietnia 1947r. w Krakowie w celu wymuszenia zeznań, IV. znęcaniu się fizycznym i psychicznym przez funkcjonariusza państwa komunistycznego nad bezprawnie pozbawionym wolności Augustem C. w okresie od 21 kwietnia 1947r. w Krakowie w celu wymuszenia zeznań, V. znęcaniu się fizycznym i psychicznym przez funkcjonariusza państwa komunistycznego nad bezprawnie pozbawionym wolności Józefem Ż. w okresie od 21 kwietnia 1947r. w Krakowie w celu wymuszenia zeznań, (S 38.2024.Zk).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 6 grudnia 2024 roku na podstawie art. 17 § 1 pkt 5 kpk wobec śmierci trzech sprawców przestępstwa i na podstawie art. 322 § 1 kpk wobec niewykrycia pozostałych sprawców przestępstwa.
Zbrodnie nazistowskie
1. Śledztwo w sprawie zbrodni nazistowskiej, będącej zbrodnią przeciwko ludzkości w sprawie I. polegającej na zabójstwie Władysława Ś. w dniu 31 maja 1944r. w Nowym Sączu, co stanowiło poważne prześladowania z powodu przynależności osób prześladowanych do określonej grupy narodowościowej, II. polegającej na zabójstwie Kazimierza Ś. w dniu 31 maja 1944r. w Nowym Sączu, co stanowiło poważne prześladowania z powodu przynależności osób prześladowanych do określonej grupy narodowościowej, (S 74.2023.Zn).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 25 kwietnia 2024 roku na podstawie art. 322 § 1 kpk wobec niewykrycia sprawców przestępstwa.
2. Śledztwo w sprawie zbrodni nazistowskiej, stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości, polegającej na naruszeniu w bliżej nieustalonym dniu od 1939 r. do 1945 r. w Sachsenhausen i innych miejscowościach prawa międzynarodowego przez funkcjonariuszy SS idących na rękę władzy państwa niemieckiego, polegającego na dokonywaniu zabójstw obywateli polskich osadzonych w tamtejszym obozie koncentracyjnym (S 90.2017.Zn).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 16 lutego 2023 roku na podstawie art. 17§1 pkt 5 kpk wobec śmierci sześćdziesięciu pięciu sprawców przestępstwa i na podstawie art. 17§1 pkt 7 kpk wobec stwierdzenia, że postępowanie karne co do tego samego czynu zostało prawomocnie zakończone oraz na podstawie art. 322 § 1 kpk wobec niewykrycia sprawców przestępstwa.
3. Śledztwo w sprawie zbrodni nazistowskiej, stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości polegającej na dokonaniu zabójstwa Józefa G. w dniu 20 lutego 1943 roku w Krakowie przez funkcjonariuszy władzy państwa niemieckiego. (S 22.2022.Zn).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 4 października 2024r. roku na podstawie art. 17 § 1 pkt 5 kpk wobec śmierci dwóch sprawców przestępstwa i na podstawie art. 322 § 1 kpk wobec niewykrycia sprawców przestępstwa.
4. Śledztwo w sprawie zbrodni nazistowskiej, będącej zbrodnią przeciwko ludzkości polegające na bezprawnym pozbawieniu wolności Edwarda W., Władysława M., Stanisława M., Romana S., Henryka R. oraz zabójstwa przez rozstrzelanie Antoniego R., podczas obławy w Gawłuszowicach przez funkcjonariuszy państwa niemieckiego, pod dowództwem Rudolfa Z. i przetrzymywanie w więzieniu w Tarnowie i w Krakowie przy ul. Montelupich, (S 77.2024.Zn).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 30 października 2025 roku na podstawie art. 17§1 pkt 7 kpk wobec stwierdzenia, że postępowanie karne, co do tego ustalonego sprawcy bezpośredniego czynu zostało prawomocnie zakończone i na podstawie art. 322 § 1 kpk wobec niewykrycia sprawców przestępstwa.
5. Śledztwo w sprawie zbrodni nazistowskiej, stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości polegającej na zabójstwie trzech mężczyzn narodowości żydowskiej Awigdara M., Joska M. i Abrama M w dniu 6 września 1939 roku w Czermnie pow. konecki przez żołnierzy Wehrmachtu (S 39.2023.Zn).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 11 grudnia 2023 roku na podstawie art. 322 § 1 kpk wobec niewykrycia sprawców przestępstwa.
6. Śledztwo w sprawie zbrodni nazistowskiej, stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości polegające na poważnym prześladowaniu osób z powodu ich przynależności do określonej grupy narodowościowej, popełnionej w dniu 6 października 1942 roku w Chmielniku oraz na drodze z Chmielnika do Chęcin, polegającej na dokonaniu, poprzez zastrzelenie z broni palnej, zabójstw kilkuset obywateli polskich, narodowości żydowskiej, przez funkcjonariuszy państwa niemieckiego - żandarmerii, SS i Schupo (S 43.2021.Zn).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 19 maja 2022 roku na podstawie art. 322 § 1 kpk wobec niewykrycia sprawców przestępstwa.
7. Śledztwo w sprawie zbrodni nazistowskiej, stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości, polegającej na zabójstwie pięciu obywateli polskich: Stefana A., Sary A., Reginy S., Józefa S. i Stanisława S. w 1942r. w Rabce Zdroju (S 98.2020.Zn).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 24 sierpnia 2021 roku na podstawie art. 322 § 1 kpk wobec niewykrycia sprawców przestępstwa.
8. Śledztwo w sprawie zbrodni nazistowskiej, stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości polegającej na prześladowaniu poprzez pozbawienie wolności w dniu 10 listopada 1939 roku w Krakowie, 25 jezuitów z kolegium Prowincji Małopolskiej Towarzystwa Jezusowego w Krakowie przez funkcjonariuszy państwa niemieckiego, co stanowiło poważne prześladowania z powodu przynależności osób prześladowanych do polskiej grupy narodowościowej (S 74.2020.Zn).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 31 maja 2021 roku na podstawie art. 17 § 1 pkt 5 kpk wobec śmierci sprawcy przestępstwa i na podstawie art. 322 § 1 kpk wobec niewykrycia sprawców przestępstwa.
9. Śledztwo w sprawie zbrodni nazistowskiej, stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości, polegającej na bezprawnym pozbawieniu wolności w grudniu 1942r. w Proszowicach oraz zabójstwa Adama, Jana i Tadeusza J. w dniu 31 stycznia 1943 roku w lesie Strzyganiec w miejscowości Cisie przez funkcjonariuszy państwa niemieckiego (S 2.2022.Zn).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 6 maja 2022 roku na podstawie art. 322 § 1 kpk wobec niewykrycia sprawców przestępstwa.
10. Śledztwo w sprawie zbrodni nazistowskiej, stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości polegającej na współpracy z Gestapo Macieja B., co spowodowało osadzenie w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen jego braci Piotra B., Józefa B. i Ludwika B. (S 34.2023.Zn).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 2 października 2024 roku na podstawie art. 322 § 1 kpk wobec niewykrycia sprawców przestępstwa.
11. Śledztwo w sprawie zbrodni nazistowskiej, stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości polegającej na zabójstwie w bliżej nieustalonych dniach w okresie od 1942 r. do 17 stycznia 1945 r. w Krakowie, Oświęcimiu, Łodzi i Poznaniu Władysława A., Józefa M., Tadeusza M., Stefana Juliana M. i Stanisława M. w związku z ich przynależnością do polskiej grupy narodowościowej oraz prowadzoną działalnością konspiracyjną i niepodległościową przez funkcjonariuszy III Rzeszy Niemieckiej idących na rękę władzy państwa niemieckiego,(S 67.2023.Zn).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 28 lutego 2025 roku na podstawie art. 322 § 1 kpk wobec niewykrycia sprawców przestępstwa.
12. Śledztwo w sprawie zbrodni nazistowskiej, stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości polegającej na rozstrzelaniu za pomoc Żydom Jana P. i Bolesława P. w Nowej Słupi, (S 64.2024.Zn).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 28 kwietnia 2025 roku na podstawie art. 17 § 1 pkt 5 kpk wobec śmierci sprawcy przestępstwa.
Inne zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości i zbrodnie wojenne
1. Śledztwo w sprawie uchylania się w okresie od bliżej nieustalonego dnia do 29 listopada 2020 r. w Krakowie od przekazania do zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej dokumentu wytworzonego przez organy III Rzeszy Niemieckiej w postaci legitymacji żołnierza 30 Dywizji Grenadierów SS przez osobę będącą w posiadaniu tego dokumentu (S 16.2021.Zi54-55).
Śledztwo umorzono postanowieniem z dnia 12 stycznia 2021 roku na podstawie art. 17§1 pkt 2 wobec braku znamion czynu zabronionego.