Nawigacja

Przystanek Historia

Zapraszamy do biblioteki cyfrowej IPN

Bez wychodzenia z domu znajdziesz tu mnóstwo darmowych książek i innych wydawnictw w rożnych formatach do pobrania. Poznaj fascynujące historie.

Elżbieta Jakimek-Zapart
Sny wstaną... Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci

14 października 1950 r. ludzie przebrani w mundury polskich oficerów, mianowani przez sowiecką władzę, w imieniu tej władzy, skazali Łukasza Cieplińskiego, ostatniego prezesa Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, na pięciokrotną karę śmierci. Czekając na nią w celi pisał grypsy do bliskich, do ukochanej żony i syna.

 

Andrzej Arseniuk, Filip Musiał
Rzeczpospolita wolnych ludzi. Janusz Kurtyka w mediach
– wybór wywiadów, artykułów, oświadczeń z lat 2000–2010

Zabiegał o obecność przeszłości we współczesnym życiu narodu. Wywarł istotny wpływ na pojmowanie historii i jej znaczenia dla polskiej państwowości. Tragiczna śmierć w Smoleńsku, 10 kwietnia 2010 r., nie pozwoliła Januszowi Kurtyce ująć wszystkich tych przemyśleń w formę większego dzieła. Możemy je jednak odczytać z treści jego publicznych wystąpień, pomniejszych publikacji i udzielonych wywiadów.

 

Witold Wasilewski, Wacław Jan Popowski
Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena
w latach 1951–1952, tom 1 i 2

Wiosną 1940 r. NKWD, na mocy decyzji Biura Politycznego WKP(b), wymordowało w Katyniu i innych miejscach ZSRS blisko 22 tys. obywateli Rzeczpospolitej, w tym oficerów Wojska Polskiego. W 1951 r. Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych powołała Specjalną Komisję Śledczą do Zbadania Faktów, Dowodów i Okoliczności Mordu w Lesie Katyńskim, od nazwiska przewodniczącego określaną jako komisja Maddena.

 

Sławomir Kalbarczyk
Zbrodnia Katyńska. W kręgu prawdy i kłamstwa

Książka zawiera studia historyczne i prawnicze, relacje strażników pamięci, zwłaszcza członków rodzin ofiar, a także dokumenty dotyczące zacierania śladów zbrodni. Obok przeglądu ustaleń historiografii i prowadzonych w różnych latach śledztw, znajdziemy tu teksty omawiające kwalifikację prawną zbrodni, dzieje kłamstwa katyńskiego i toczonej w kraju oraz na emigracji walki o prawdę. Publikacja zawiera wprowadzenie autorstwa prezesa IPN Janusza Kurtyki, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Na pokład samolotu zabrał egzemplarze pierwszego wydania książki.

 

Więcej historii w bibliotece cyfrowej IPN

 

Zapraszamy także do księgrani internetowej: ipn.pocztyj.pl

do góry