Nawigacja

Przystanek Historia

Archiwalna środa. Zuzanna Ginczanka – śmierć poetki w KL Plaszow

12 października 2022 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie odbyło się spotkanie z cyklu „Archiwalne środy”. Ryszard Kotarba z oddziałowego archiwum przedstawił prelekcję zatytułowaną „Zuzanna Ginczanka – śmierć poetki w KL Plaszow”.

Zuzanna Ginczanka (1917-1944), znakomita poetka przechodzi renesans popularności. Jej życie i tak wcześnie rozkwitły talent budzą zainteresowanie w Polsce i za granicą. Ostatni etap jej historii był dramatyczny. Uniknęła getta żyjąc na tzw. aryjskich papierach, potem ratowała się ucieczkami i ukrywaniem, przeszła gehennę aresztowania, śledztwa i więzienia.

Choć doznawała pomocy od dobrych ludzi, nie uniknęła męczeńskiej śmierci. W czasie wywózek Żydów lwowskich do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu, została zadenuncjowana przez niejaką Chominową. Doświadczenie to zawarła w słynnym wierszu „Non omnis moriar” – wstrząsającym obrazie losu i cierpienia żydowskiego. Przejmujący zapis, cudem ocalały z pożogi wojennej, znalazł trwałe miejsce w historii poezji polskiej. Najnowsze ustalenia pozwoliły rzucić nowe światło na ostatnie chwile życia poetki w okupowanym Krakowie i śmierć w Konzentrationslager Plaszow.

Spotkanie na „Przystanku Historia” poprowadził Rafał Dyrcz, naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie. Prelekcja została wzbogacona prezentacją dokumentów.

do góry