Instytut Pamięci Narodowej - Kraków

https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/92346,Odsloniecia-pomnika-Polakow-zamordowanych-przez-Niemcow-za-ukrywanie-Zydow-Odwol.html
02.03.2026, 23:45

Odsłonięcia pomnika Polaków zamordowanych przez Niemców za ukrywanie Żydów. Odwołana uroczystość w Popardowej

22.03.2020

 Z powodu epidemii koronawirusa oraz w związku z zaleceniami i decyzjami władz państwowych i samorządowych jesteśmy zmuszeni odwołać, zapowiadaną na 22 marca 2020 r. w Popardowej (gmina Nawojowa koło Nowego Sącza), uroczystość odsłonięcia pomnika, zamordowanych przez Niemców, Agnieszki i Jana Ruminów, Ludwika Borka i Jakuba Tokarza oraz ukrywanych przez nich sześciu członków żydowskich rodzin Kauferów, Neugröschlów i Schreiberów.

Agnieszka Rumin z Popardowej (gmina Nawojowa koło Nowego Sącza) ukrywała podczas okupacji sześcioro Żydów. Za tę pomoc wraz z najstarszym synem Janem została w 1944 r. rozstrzelana przez Niemców. Ten sam los spotkał także Ludwika Borka z Mystkowa, który ukrywał Żydów wcześniej, a także Jakuba Tokarza z Ptaszkowej. Zamordowani zostali także wszyscy ukrywający się Żydzi.