Nawigacja

Aktualności

Pogrzeb Adama Rąpalskiego, pierwszego dyrektora Muzeum AK – Kraków, 10 października 2019

  • Zmarł Adam Rąpalski były dyrektor Muzeum Armii Krajowej
    Zmarł Adam Rąpalski były dyrektor Muzeum Armii Krajowej

W wieku 75 lat zmarł Adam Rąpalski, artysta plastyk, pierwszy dyrektor Muzeum AK w Krakowie, w PRL działacz opozycji, kawaler Krzyża Wolności i Solidarności. Pogrzeb odbędzie się 10 października 2019 r. na cmentarzu Batowickim w Krakowie. Msza święta w kaplicy od strony ul. Reduta rozpocznie się o godz. 13.40.

Śp. Adam Rąpalski ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1970 r. włączył się w działalność Związku Polskich Artystów Plastyków, gdzie w 1980 r. brał udział w tworzeniu NSZZ „Solidarność”. Został wybrany na przewodniczącego Komitetu Założycielskiego NSZZ Projektantów Wzornictwa Przemysłowego „Solidarność”, a następnie na przewodniczącego Komisji Zakładowej ZPAP NSZZ „Solidarność” Okręgu Krakowskiego.

Po wprowadzeniu stanu wojennego kontynuował działalność w ramach tajnej komisji zakładowej i w tajnych strukturach Polskiego Związku Artystów Plastyków, który został przez władze zdelegalizowany. Zajmował się projektowaniem kalendarzy, afiszy, znaczków i ulotek. Współdziałał ze środowiskami opozycyjnymi w Krakowie, Kielcach, Gdańsku, Nowym Sączu i Rzeszowie. Pomagał przy emisji audycji podziemnego radia „Solidarność”.

Adam Rąpalski był współzałożycielem tajnej Regionalnej Komisji Wykonawczej – Solidarność Małopolska. Członkowie organizacji spotykali się w prywatnych mieszkaniach, a w trakcie zebrań analizowali sytuację w krakowskich zakładach pracy. Uzyskany materiał był kolportowany w formie biuletynu, część materiałów fotografowano i przewożono do Warszawy, a także do ośrodków polonijnych.

Adam Rąpalski był członkiem Towarzystwa im. gen. Józefa Kustronia, które zawiązało się w Nowym Sączu w 1981 r. W 1982 r. założył przy ul. Łobzowskiej w Krakowie antykwariat „Galicja”. Wkrótce stał się on skrzynką kontaktową krakowskiego środowiska opozycyjnego. Adam Rąpalski prowadził w nim do 1989 r. punkt kolportażowy wydawnictw bezdebitowych i przyjmował zamówienia na druki podziemne. W 1989 r. został powołany przez Komitet Obywatelski do akcji wyborczej „Tylko Solidarność”.

Działalność niepodległościowa Adama Rąpalskiego została zaznaczona w wydawnictwach książkowych: Zbigniew Solak, Jarosław Szarek, „Stan wojenny w Małopolsce. Relacje i dokumenty”, #IPN Oddział w Krakowie; Mirosław Lewandowski, Maciej Gawlikowski, „Gaz na ulicach”, Kraków 2011. Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie

do góry