Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Ukradzione dzieciństwo” w Krakowie

Na pl. Szczepańskim dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał otworzył 29 sierpnia 2019 r. wystawę plenerową „Ukradzione dzieciństwo”, poświęconą losom dzieci w czasie II wojny światowej.

Ekspozycja, przygotowana przez Oddział Instytutu w Warszawie, ukazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Okres dzieciństwa, który został brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił w życiu małych Polaków ogromną traumę. Ekspozycja odnosi się do losów dzieci z różnych mniejszości narodowych, w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów, a także do traumatycznych przeżyć związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami, egzekucjami.

– Wystawa skupia się na tych najbardziej niewinnych, bezbronnych, najsłabszych, których dotknął dramat II wojny światowej. W pierwszej części prezentujemy sytuację dzieci przed wybuchem wojny. Później mamy plansze, na których widać, co stała się z dziećmi po rozpoczęciu działań wojennych. Widzimy obrońców, okaleczonych, obserwatorów, emigrantów – cały opis dramatu, wyrażonego w symbolicznym tytule wystawy „Ukradzione dzieciństwo” – powiedział m.in. dr Musiał.

Wystawa pozostanie na pl. Szczepańskim do 16 września 2019 r.

 

 

do góry