Nawigacja

Aktualności

„Polsko-węgierskie spotkania z historią” w 60. rocznicę wydarzeń 1956 roku: wizyta młodzieży z Budapesztu i Kielc w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” oraz konferencja „Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech” – Kielce, 3–6 października 2016

Z okazji 60. rocznicy wydarzeń, jakie w 1956 roku miały miejsce w Polsce i na Węgrzech, w dniach 3–6 października 2016 r. w Kielcach odbywają się „Polsko-węgierskie spotkania z historią”. Uczestniczy w tych wydarzeniach młodzież szkolna z Kielc oraz partnerskiego samorządu, XXI dzielnicy Budapesztu – Csepel. Organizatorem spotkania ze strony polskiej jest Urząd Miasta Kielce, któremu wsparcia udzieliła Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej wraz z kilkoma innymi podmiotami.

  • „Polsko–węgierskie spotkania z historią”
    „Polsko–węgierskie spotkania z historią”

Pierwszego dnia „Spotkań” młodzież z Polski i Węgier odwiedziła Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia w Kielcach, gdzie zapoznała się z działalnością prowadzoną przez Instytut. Uczestnicy „Spotkań” zwiedzili również prezentowane na Przystanku Historia wystawy „Polacy ratujący Żydów” oraz „Węgry 1939 r. Czyj to sojusznik?” (autorstwa Krystyny i Tadeusza Selbiraków), poświęconą pomocy udzielonej przez Węgrów uchodźcom z Polski, w tym licznej grupie żołnierzy Wojska Polskiego, w 1939 r.

Kolejne punkty programu to spotkanie ze świadkami historii w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, wizyta w Archiwum Państwowym oraz w Centrum Geoedukacji.

Ważnym elementem projektu jest także spotkanie w Ośrodku Kultury ZIEMOWIT i projekcja filmu „13 lat 13 minut” w reżyserii Marka Maldisa, poświęconego tragicznym losom Romka Strzałkowskiego i Petera Mansfelda – młodym ofiarom wydarzeń 1956 r.

6 października w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 odbędzie się konferencja popularnonaukowa „Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech" z udziałem Ákosa Engelmayera (Ambasadora Republiki Węgierskiej w Polsce w latach 1990–1995), Jánosa Tischlera (Dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie), Edyty Krężołek (pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach) oraz Marka Maldisa i Tadeusza Selbiraka.

„Polsko-węgierskie spotkania z historią” w 60. rocznicę wydarzeń 1956 roku: wizyta młodzieży z Budapesztu i Kielc w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” oraz konferencja popularnonaukowa „Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech” – Kielce, 3–6 października 2016 r.

do góry