Nawigacja

Aktualności

W Makocicach odsłonięto tablicę upamiętniającą zrzut cichociemnych

6 maja 2024 r. na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Makocicach (gm. Proszowice) odsłonięto tablicę upamiętniającą zrzut czterech cichociemnych na terytorium okupowanej Polski, w nocy z 14 na 15 kwietnia 1944 r.

Współorganizatorów uroczystości reprezentowali: burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy, dyrektor Muzeum AK w Krakowie dr Jarosław Szarek oraz naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie dr Maciej Korkuć. Na specjalnie przygotowanych stoiskach zaprezentowano ofertę edukacyjną IPN oraz muzeum AK. Otrzymaliśmy także okolicznościowy list od Lecha Parella, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych (skan na ostatnim zdjęciu).

Udany zrzut czterech cichociemnych

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1944 r. załoga samolotu Halifax JP-180 „V” Polskich Sił Powietrznych, lecąca z Włoch nad okupowaną przez Niemców Polskę, wykonała udany zrzut czterech cichociemnych oraz wyposażenia wojskowego na pola Makocic i Szczytnik pod Proszowicami.

Na tym terenie funkcjonowała placówka odbiorcza Armii Krajowej o kryptonimie „Kura 1”. Żołnierze AK zabezpieczyli lądowanie skoczków oraz przejęli zasobniki i paczki z bronią, wyposażeniem, amunicją, pieniędzmi i materiałami niezbędnymi do dalszej walki w konspiracji.

Szeregi AK zasiliło wówczas czterech oficerów cichociemnych: ppor. Bronisław Kamiński „Golf”, Włodzimierz Lech „Powiślak”, Jerzy Niemczycki „Janczar” oraz Józef Wątróbski „Jelito”. Kilka tygodni po udanym zrzucie, 8 maja 1944 r., stoczyli oni walkę z Niemcami w podkrakowskim Łęgu. Polegli „Golf”, „Powiślak” i „Jelito”. Spośród czwórki cichociemnych ocalał jedynie „Janczar”, który kontynuował walkę w strukturach AK.

Współorganizatorami uroczystości w Makocicach są Gmina Proszowice, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

do góry