Nawigacja

Aktualności

„Droga krzyżowa Janosa Esterhazyego" – spotkanie Klubu im. „Grota” i projekcja filmu dokumentalnego

27 marca 2024 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Krakowie, podczas kolejnego spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wyświetliliśmy film dokumentalny pt. „Droga krzyżowa Janosa Esterhazyego”.

  • Konsul Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér, autor filmu Artur Janicki i dr Wojciech Frazik. Fot. IPN
    Konsul Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér, autor filmu Artur Janicki i dr Wojciech Frazik. Fot. IPN

W spotkaniu uczestniczyli autor filmu Artur Janicki i konsul generalny Węgier w Krakowie dr. Tibor Gerencsér. Po projekcji obaj nasi goście oraz dr Wojciech Frazik z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie wzięli udział w rozmowie z publicznością.

Janos Esterhazy był arystokratą, potomkiem historycznych rodów Węgier i Polski, politykiem, działaczem mniejszości węgierskiej na Słowacji. Nazistowskie Niemcy i bolszewicka Rosja uniemożliwiły realizacje jego koncepcję współpracy narodów Europy Środkowej. Esterhazy spędził 12 lat w sowieckich łagrach i w więzieniach komunistycznej Czechosłowacji. Zmarł w więzieniu w 1957 r. Ciało spalono, a prochów nie oddano rodzinie. Obecnie trwa proces beatyfikacji Janosa Esterhazyego.

Film Artura Janickiego ukazuje równolegle działalność polityczną Esterhazyego oraz jego uświęcanie się na więziennej drodze krzyżowej, znanej także z zapisków młodszej siostry, Marii Esterhazy-Mycielskiej.

do góry