Nawigacja

Aktualności

Kraków. Nowy nagrobek prof. Feliksa Konecznego i całej rodziny Konecznych

23 września 2023 r. na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie odbyła się uroczystość poświęcenia nowego nagrobka na grobie prof. Feliksa Konecznego, wybitnego historyka i historiozofa oraz całej, zasłużonej dla Polski, rodziny Konecznych.

Koszty remontu pokrył Oddział IPN w Krakowie, inicjatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Ne Cedat Academia, a opiekę nad grobem zobowiązała się na stałe przejąć Fundacja Kwartalnika „Wyklęci”. Podczas uroczystości instytut reprezentował dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

Po uroczystości na cmentarzu w salach Restauracji Browar Lubicz odbyła się się konferencja „Życie i myśl Feliksa Konecznego”, zorganizowana przez Fundację Kwartalnika „Wyklęci” pod patronatem prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego. W kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Kopernika odprawiona została msza święta za Feliksa Konecznego oraz za zmarłych członków rodziny Konecznych. Ich grób jest wpisany do rejestru grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

W grobie na Salwatorze spoczywają również:

  • Józef Koneczny, ojciec Feliksa – uczestnik powstania krakowskiego 1846 r.
  • Marcela, żona Feliksa
  • Bronisława, córka Feliksa i Marceli
  • Stanisław, syn Feliksa i Marceli – żołnierz Armii Krajowej zamordowany przez Niemców w Brandenburgu oraz jego żona Wanda
  • Julian Jastrzębski, lekarz, wraz z żoną Jadwigą
  • na nagrobku zostali również symbolicznie upamiętnieni: Czesław, drugi syn Feliksa i Marceli oraz jego żona Maria, którzy zginęli podczas tłumienia przez Niemców Powstania Warszawskiego.

Grób został wpisany na listę grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

Przed wojną grób Rodziny Konecznych wyglądał o wiele bardziej okazale niż po przeróbkach powojennych.

W okresie po 1945 r. odbił się na jego wyglądzie i wykonaniu brak odpowiednich materiałów i funduszy. W ostatnich latach nagrobek był w coraz gorszym stanie.

Dlatego staraniem Instytutu Pamięci Narodowej nagrobek został odbudowany kompleksowo  z trwałych materiałów (granit), które zastąpiły lastriko. Nowy projekt nawiązuje do przedwojennej formy grobowca. Dodano dodatkowe tablice. Inskrypcje w nowym kształcie uwzględniają szersze informacje na temat rodziny Konecznych, pokazując jej zasługi dla Polski.

Całość kosztów remontu pokrył Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Inicjatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Ne Cedat Academia. Opiekę nad grobem zobowiązała się na stałe przejąć Fundacja Kwartalnika „Wyklęci”.

do góry