Nawigacja

Aktualności

W Bochni i Nowym Targu dwaj dawni działacze „Solidarności” odebrali Krzyże Wolności i Solidarności

30 grudnia 2022 r. w Bochni i Nowym Targu dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał wręczył Krzyże Wolności i Solidarności Eugeniuszowi Oleksińskiemu i Marianowi Gołczyńskiemu, dwóm dawnym działaczom NSZZ „Solidarność”, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli być obecni na uroczystości w Krakowie.

Eugeniusz Edward Oleksiński, ur. 1949 w Mikluszowicach. Był pracownikiem Zakładu Przetwórstwa Hutniczego w Bochni. Jesienią 1980 r. zaangażował się w powołanie w miejscu pracy struktur NSZZ „Solidarność”. Został wybrany zastępcą przewodniczącego komisji zakładowej związku. Uczestniczył w zjeździe małopolskich delegatów regionalnych „S”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego, w dniach 13-15 grudnia 1981 r. brał udział w strajku okupacyjnym w zakładzie. Był członkiem komitetu strajkowego. Po pacyfikacji strajku został zatrzymany i tymczasowo aresztowany. Sąd Wojewódzki w Tarnowie skazał go 5 stycznia 1982 r. na trzy lata więzienia. Trafił do zakładu karnego w Tarnowie (od 30 sierpnia 1982 r. do 1 lutego 1983 r. korzystał z przerwy w odbywaniu kary z powodu trudnej sytuacji rodzinnej). Został zwolniony 28 lipca 1983 r. na podstawie przepisów amnestyjnych. Mieszka w Bochni.

Marian Władysław Gołczyński, ur. 1937 w Nowym Targu. Pracował w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego „Podhale”. Od jesieni 1980 r. należał do NSZZ „Solidarność”. Został wybrany do komisji zakładowej związku.

Po wprowadzeniu stanu wojennego działał w podziemnych strukturach „S”. Organizował zbiórki pieniężne w celu wsparcia osób represjonowanych i ich rodzin. 31 sierpnia 1982 r. uczestniczył w manifestacji w Nowym Targu, za co został ukarany grzywną.
Był czynny w kolportażu wydawnictw podziemnych. 5 lipca 1984 r. został zatrzymany i tymczasowo aresztowany w związku z podejrzeniem rozprowadzania druków bezdebitowych. Zwolniono go 26 lipca 1984 r. po umorzeniu postępowania karnego na mocy przepisów amnestyjnych. Mieszka w Nowym Targu.

W obu ceremoniach wręczenia przyznanych przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych dr. Musiałowi asystował naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie Rafał Dyrcz.

do góry