Nawigacja

Aktualności

Wydawnictwo IPN na Targach Książki w Krakowie – 27-30 października 2022

Nowości, bestsellery, spotkania z autorami i redaktorami, warsztaty dla najmłodszych – zapraszamy do odwiedzenia stoiska Wydawnictwa IPN na 25. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie (27-30 października 2022 r.). Przygotowaliśmy promocje, a nawet książki w cenie już od złotówki. Stoisko Wydawnictwa IPN (B35) znajdziecie w hali „Dunaj”.

Krakowskie targi to już instytucja. Tym razem w wielkim czterodniowym spotkaniu w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków (ul. Galicyjska 9) weźmie udział aż 470 wydawców, kilkudziesięciu autorów książek, a przez targowe stoiska przewiną się zapewne dziesiątki tysięcy czytelników z całego kraju. W tym towarzystwie nie mogło zabraknąć Wydawnictwa IPN.

Polecamy na stoisku B35

Czekamy na Was w czwartek w godz. 10-17, w piątek i sobotę w godz. 10-19 oraz w niedzielę w godz. 10-17. Szczególnie warto zainteresować się następującymi naszymi tytułami:

Ponadto na naszym targowym stoisku znajdziecie m.in. następujące pozycje: „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna”; „Dialog należy kontynuować… Rozmowy operacyjne Służby Bezpieczeństwa z ks. Henrykiem Gulbinowiczem 1969-1985. Studium przypadku”, „Półmrok. Procesy karne w sprawie przestępstw okupacyjnych popełnionych przez chłopów wobec Żydów w województwie krakowskim”, a także wiele wydawnictw albumowych, monografii i biografii. Warto wspomnieć o pozycjach sprzedawanych w ramach akcji „Tania książka” po cenach już od złotówki.

Wśród komiksów polecamy szczegółnie nowości:

Spotkaj się z autorem

Krakowskie Targi Książki to także liczne spotkania z pisarzami, redaktorami i wydawcami, prelekcje i dyskusje, podczas których można zdobyć autograf autora i powiększyć swoją domową biblioteczkę. Od czwartku do niedzieli zapraszamy zatem na spotkania z autorami i redaktorami na naszym stoisku B35. Oto szczegółowy rozkład jazdy.

CZWARTEK, 27 października 2022

godz. 15-16 – Krzysztof Pięciak, W oddziale „Babinicza”. Działalność oddziału Konspiracyjnego Wojska Polskiego „Jastrzębie”/„Oświęcim” i losy jego partyzantów

Historia oddziału KWP oraz portret zbiorowy partyzantów: ich poglądy, codzienność, motywacje, a także dalsze losy, w tym represje i życie w czasach PRL. Narrację dopełniają aneksy i wykaz osób zaangażowanych w działalność „Jastrzębi”.

PIĄTEK, 28 października 2022

godz. 12-13 – Marcin Krzek-Lubowiecki, Wydawnictwo Myśli Nieinternowanej. Dzieje niezależnej oficyny w latach 1982-1989

Rzecz o niezależnej oficynie wydawniczej, działającej w latach 1982-1989. Dorobek drukarski i pozawydawniczy.

godz. 14-15 – Maciej Zakrzewski, Rewolucja konserwatywna – przypadek polski. Myśl polityczna środowiska „Buntu Młodych” i „Polityki” (1931-1939)

Autor opisuje fenomen jednego z najciekawszych środowisk intelektualnych 20-lecia międzywojennego. „Bunt Młodych” był początkiem drogi wielu wybitnych postaci, takich jak Jerzy Giedroyc, Adolf i Aleksander Bocheński, Ksawery i Mieczysław Pruszyńscy, Kazimierz Studentowicz, Stefan Kisielewski i wielu innych. Dorobek pisma jest świadectwem poszukiwań intelektualnych dróg w czasach pochodu totalitaryzmów. Pod hasłem „mocarstwowości” skrywał się program będący syntezą konserwatyzmu Bobrzyńskiego i rewolucjonizmu Brzozowskiego.

godz. 15-16 – Joanna Lubecka, Niemiecki zbrodniarz przed polskim sądem. Krakowskie procesy przed Najwyższym Trybunałem Narodowym

Czy w kraju, w którym trwała ostra walka o przejęcie władzy przez komunistów, mogły odbywać się sprawiedliwe, względnie niezależne od nacisków nowej władzy procesy niemieckich zbrodniarzy wojennych? Poznaj sylwetki uczestników tamtych wydarzeń oraz dylematy prawne, z którymi konfrontowali się polscy prawnicy. W książce przybliżono również sylwetki niemieckich oskarżonych, warunki w jakich byli więzieni oraz sposób ich traktowania podczas procesów.

SOBOTA, 29 października 2022

godz. 11-12 – Dawid Golik, Od września do października. Kampania polska 1939

Zbiór popularnonaukowych artykułów, napisanych w większości przez historyków krakowskiego oddziału IPN, przedstawiających w zarysie przebieg walk z jesieni 1939 r. W kolejnych rozdziałach tomu opisano okoliczności sojuszu politycznego Niemców i Sowietów oraz ich przygotowania do agresji, a także plany obronne Polski. Przedstawiono bój graniczny oraz losy kolejnych odwrotów, bitew, a także walk lotniczych, szczególną uwagę przykładając do działań na południu kraju. Opisano wrześniowe losy Krakowa oraz obronę Lwowa. Przedstawiono też początki dalszego oporu, bowiem kampania polska 1939 r. nie zakończyła się kapitulacją.

godz. 13-14 – Wojciech Paduchowski, Karły pod krzyżem. Nowohucki Kwiecień '60

W czasach stalinowskich władze usiłowały uczynić z Nowej Huty wzorcowe, komunistyczne miasto bez Boga. Jednak po październikowej odwilży wydały zgodę na budowę pierwszego kościoła w dzielnicy. W tym właśnie miejscu stanął drewniany krzyż. Kres gomułkowskich reform i zaostrzenie kursu wobec Kościoła sprawiły, że po trzech latach zgodę na kościół w Nowej Hucie cofnięto. 27 kwietnia 1960 r. robotnicy przystąpili do demontażu krzyża, ale w jego obronie stanęli mieszkańcy Nowej Huty. Protest, który przerodził się w kilkunastogodzinne walki uliczne, zakończyła brutalna akcja milicjantów i oddziałów ZOMO.

godz. 14-15 – Monika Komaniecka-Łyp, Obserwacja w służbie SB. Studia i szkice

Zbiór artykułów poświęconych działalności pionu obserwacji (Biura „B” MSW i wydziałów „B” w województwach) oraz roli obserwacji w pracy operacyjnej Służby Bezpieczeństwa na konkretnych przykładach. Bogaty materiał zdjęciowy pokazuje zarówno kulisy działań obserwacyjnych, jak i ich efekty. Do książki dołączona jest płyta DVD z filmem „Atom”, przedstawiającym okoliczności zatrzymania w 1987 r. drugiego sekretarza pionu politycznego ambasady USA.

godz. 16-17 – Michał Wenklar, Z powrotem w Krakowie. 150 lat jezuitów przy ul. Kopernika (1868-2018)

Kraków usiany jest licznymi materialnymi i duchowymi śladami jezuitów, które świadczą o ich szczególnej łączności z tym miastem. Dzieje krakowskich jezuitów splatają się bowiem z losami Krakowa i jego mieszkańców od przeszło czterech wieków. Od momentu przybycia jezuitów do miasta, w drugiej połowie XVI wieku, a potem od czasu ich powrotu po kilkudziesięcioletniej nieobecności (związanej z kasatą Towarzystwa Jezusowego na całym świecie w 1773 r.) w drugiej połowie XIX wieku. Publikacja zawiera 15 artykułów naukowych i prezentuje aktywność krakowskich jezuitów (duszpasterską, naukowo-kulturalną, wychowawczą, wydawniczą, społeczną) w kontekście dynamicznych przemian społeczno-politycznych XIX i XX wieku.

NIEDZIELA, 30 października 2022

godz. 12 – Jarosław Molenda, Alfred Szklarski – sprzedawca marzeń. Pierwsza biografia twórcy przygód Tomka Wilmowskiego

Książki o przygodach Tomka Wilmowskiego zachwyciły nastolatków i zapewniły Alfredowi Szklarskiemu sukces, którego długo nikt w Polsce nie powtórzył. Łączny nakład sagi wyniósł ponad 10 milionów egzemplarzy, a pisarz, znany początkowo głównie na Śląsku, zyskał międzynarodowy rozgłos.

do góry