Nawigacja

Aktualności

83. rocznica agresji ZSRS na Polskę i Dzień Sybiraka. Uroczystości w Krakowie

17 września 2022 r. w Krakowie odbyły się uroczystości w 83. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę i Dzień Sybiraka, zorganizowane przez krakowski IPN, wojewodę małopolskiego, Związek Sybiraków Oddział w Krakowie i krakowskie kuratorium.

Po mszy świętej w katedrze wawelskiej, odprawionej pod przewodnictwem prepozyta krakowskiej kapituły katedralnej ks. dr. Jacka Urbana, zebrani przeszli pod Krzyż Katyński na pl. o. Studzińskiego. W swoim wystąpieniu dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał zwrócił uwagę, że na 17 września 1939 roku powinniśmy patrzeć z szerszej perspektywy. Zwłaszcza stojąc w szczególnym miejscu pamięci o ofiarach wojny polko-bolszewickiej, operacji polskiej NKWD i oficerach zamordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni.

– 17 września to nie tylko rocznica zbrodniczej sowieckiej napaści na Polskę, lecz także rocznica wydarzenia z roku 1993. To wtedy ostatni żołnierz Armii Czerwonej opuścił granice Rzeczypospolitej. [...] Możemy spojrzeć na to, w jaki sposób dziś Moskwa traktuje Polskę i Polaków. Wówczas lepiej zrozumiemy, że to my byliśmy iskrą, która rozsadziła blok wschodni. To my byliśmy tą wspólnotą, która doprowadziła do rozpadu Związku Sowieckiego – powiedział dr Musiał.

Uroczystość zakończył Apel Pamięci, salwa honorowa i ceremonia złożenie kwiatów i zapalenia zniczy.

Sowiecka agresja na Polskę

17 września 1939 r., wypełniając ustalenia tajnego protokołu do paktu Ribbentrop – Mołotow, Związek Sowiecki przystąpił do wojny po stronie Niemiec hitlerowskich i bez wypowiedzenia wojny dokonał agresji na Polskę, toczącą od 1 września heroiczny bój z nacierającymi jednostkami niemieckim. Około godz. 4.20 oddziały Batalionu KOP „Skałat” ppłk. Stanisława Janusza, w rejonie Podwołoczysk na Podolu (35 km na wschód od Zbaraża) w woj. tarnopolskim, podjęły jako pierwsze walkę z jednostkami Armii Czerwonej. Polacy stawili też opór Sowietom w wielu innych punktach wzdłuż granicy oraz w głębi polskiego terytorium, m.in. pod Kowlem, Sarnami, Baranowiczami, Dubnem, Oranami i Tarnopolem.

Praktycznie od 17 września 1939 r. rozpoczęły się sowieckie mordy na polskich oficerach i inteligencji, w których oprócz oddziałów wojska oraz NKWD uczestniczyli przedstawiciele mniejszości narodowych II RP kolaborujący z sowieckim okupantem.

do góry