Nawigacja

Aktualności

Przedstawiciele kieleckiej delegatury IPN na obchodach 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Kielcach i Gdańsku

31 sierpnia 2022 r. w Kielcach odbyły się obchody 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Podczas pierwszej części uroczystości złożono kwiaty i zapalono znicze przed tablicą na skwerze im. Żeromskiego, upamiętniającą powstanie NSZZ „Solidarność”.

Następnie zebrani przeszli do bazyliki katedralnej w Kielcach, gdzie bp Jan Piotrowski przewodniczył mszy świętej w intencji ojczyzny i ludzi pracy. Po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalono znicze przed figurą bł. ks. Jerzego Popiełuszki na placu NMP. Delegaturę IPN w Kielcach reprezentowali dr Marzena Grosicka i dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z Referatu Badań Historycznych. Organizatorem uroczystości był Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”.

Reprezentacja Kielc była też obecna na pl. Solidarności w Gdańsku. 42. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych zbiegła się bowiem z finałem II Rajdu Rowerowego im. Westerplatczyków. Jego uczestnicy wraz z przedstawicielami świętokrzyskiej młodzieży i Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach”, który zorganizował rajd, złożyli kwiaty oraz zapalili znicze przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców. W Gdańsku kielecką delegaturę IPN reprezentowała naczelnik dr Dorota Koczwańska-Kalita.

Fala strajków, która wybuchła latem 1980 r., a następnie powstanie NSZZ „Solidarność” wywołały najpoważniejszy w historii PRL kryzys państwa komunistycznego. Doprowadziło to do destabilizacji systemu opartego na hegemonicznej pozycji PZPR. Podpisanie Porozumień Sierpniowych i powstanie niezależnego związku zwiększyło aktywność społeczną i polityczną Polaków. Siłą „Solidarności” była energia ludzi, którzy w ciągu kilkunastu miesięcy stworzyli prawie dziesięciomilionową organizację. Szesnaście miesięcy legalnego funkcjonowania związku zmieniło oblicze kraju, a także mentalność społeczeństwa polskiego. Fenomen „Solidarności” opierał się na odwadze i aktywności Polaków, którzy mimo różnic i sporów zjednoczyli się w walce o wspólne wartości.

do góry