Nawigacja

Aktualności

W Tarnowie odsłonięto tablicę upamiętniającą więźniów komunistycznego aparatu represji

31 marca 2022 r. w Tarnowie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej więźniów komunistycznego aparatu represji. Po mszy świętej w kościele filipinów zebrani przeszli pod komisariat policji Tarnów-Centrum, gdzie odsłonięto sfinansowaną przez IPN tablicę. Kwiaty w imieniu krakowskiego oddziału Instytutu złożyli zastępca dyrektora oddziału dr Michał Wenklar i dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

Mimo rzęsistego deszczu i przenikliwego chłodu w uroczystości wzięło udział wiele osób, delegacje szkół, samorządowcy, parlamentarzyści i służby mundurowe. List skierowany do zebranych przez premiera Mateusza Morawieckiego odczytał wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz. Głos zabrał także senator prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki, współorganizator uroczystości.

– Tablica ma przypominać o ofiarach reżimu, o popełnionych tutaj zbrodniach, ale przede wszystkim o bohaterach, wiernych synach ojczyzny – tych, którzy podjęli beznadziejną, wydawałoby się, walkę z wielokrotnie silniejszym przeciwnikiem. W obecnej sytuacji przypominanie o takich decyzjach i o takim poświęceniu nabiera szczególnej wagi – powiedział m.in. dr Wenklar. Przypomniał także kilka przejmujących przykładów torturowania żołnierzy podziemia niepodległościowego przez ubeków z Tarnowa.

W latach 1946-1956 w budynku komisariatu mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. W piwnicach urządzono areszt, w którym przetrzymywano m.in. więźniów politycznych, w tym żołnierzy Armii Krajowej i powojennego podziemia niepodległościowego. Poddawano ich przesłuchaniom połączonym z brutalnym biciem i torturami.

Autorem projektu i twórcą tablicy jest artysta rzeźbiarz Dominik Krawiec. Inicjatorem przedsięwzięcia był prof. Bernacki.

do góry