Nawigacja

Aktualności

Pożegnanie Stanisława M. Jankowskiego, publicysty, pisarza, Świadka Historii IPN

16 lutego 2022 r. na cmentarzu Rakowickim w Krakowie spoczął, zmarły 10 lutego, Stanisław M. Jankowski, ceniony historyk i pisarz.

Śp. Stanisława M. Jankowskiego pożegnała rodzina, przyjaciele, współpracownicy oraz przedstawiciele licznych stowarzyszeń. Wśród przemawiających byli m.in. red. Jolanta Drużyńska oraz Michał Zabłocki, poeta, prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Cecylia Radoń, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie odczytała list skierowany do rodziny przez dyrektora oddziału. Wieniec na grobie złożył wraz z nią Ryszard Kotarba z Oddziałowego Archiwum IPN.
 

Stanisław Maria Jankowski

Był współzałożycielem Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej. Współpracował z Instytutem Katyńskim, a także z Główną Komisją Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Znalazł się w gronie ekspertów konsultujących film Andrzeja Wajdy „Katyń”. Spod jego pióra wyszło 20 książek poświęconych Armii Krajowej i zbrodni katyńskiej. Przez wiele lat redagował „Biuletyn Katyński”.

Urodził się w 1945 r. w Krakowie. Ukończył historię na UJ. Był autorem kilku tysięcy publikacji na łamach prasy krajowej i polonijnej, słuchowisk radiowych i filmów dokumentalnych. Jego książki, reportaże i słuchowiska były wielokrotnie nagradzane. Stworzył wiele wystaw historyczno-dokumentalnych, eksponowanych m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Bostonie, Lwowie i wielu innych miastach.
 
Od 1967 r. współpracował z Okręgową Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich, a od 2000 r. z IPN. Był autorem licznych referatów naukowych, współautorem (z Ryszardem Kotarbą) książki „Literaci a sprawa katyńska”, kuratorem przygotowanej dla IPN wystawy o antysowieckim powstaniu w Czortkowie. Pomysłodawca i kurator wystawy „Zginęli w Katyniu”. Należał do współzałożycieli Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni (1989) – organizacji, którą w 2010 r. uhonorowano tytułem IPN Kustosza Pamięci Narodowej.

Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia (2011).

do góry