Nawigacja

Aktualności

Kiełczyna. Kwiaty i znicze na grobie ofiary szczecińskiego Grudnia ‘70

16 grudnia 2021 r. na cmentarzu parafialnym w Kiełczynie koło Staszowa (woj. świętokrzyskie) dr Marzena Grosicka z Delegatury IPN w Kielcach złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie Daniela Kućmy, 24-letniego robotnika, który zginął od kul komunistycznych służb w grudniu 1970 r. w Szczecinie.

Miał 24 lata. Był pracownikiem Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Miejskiego nr 1. 17 grudnia 1970 r., gdy wracał z pracy do domu, w okolicach Komendy Wojewódzkiej MO w Szczecinie został postrzelony. Zmarł 21 grudnia.

Daniel Kućma urodził się 14 stycznia 1946 r. we wsi Ceber w pow. staszowskim. W 1953 r. rozpoczął naukę w szkole podstawowej, po ukończeniu której kontynuował edukację w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Staszowie na kierunku stolarskim. Po jej ukończeniu, w lipcu 1965 r., rozpoczął pracę w Szczecińskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Miejskiego nr 1 (SPBM nr 1) na stanowisku pomocnika stolarza. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia rodzina otrzymała telegram z informacją o jego śmierci. Odniósł ranę postrzałową klatki piersiowej.

Zwłoki sprowadzono do rodzinnej miejscowości. 30 grudnia 1970 r., odbył się pogrzeb, w którym uczestniczyli członkowie rodziny oraz znajomi. W 2015 r. Daniel Kućma został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

  • Grób Daniela Kućmy w Kiełczynie. Fot. IPN
    Grób Daniela Kućmy w Kiełczynie. Fot. IPN
  • Grób Daniela Kućmy w Kiełczynie. Fot. IPN
    Grób Daniela Kućmy w Kiełczynie. Fot. IPN
do góry