Nawigacja

Aktualności

Sandomierz i Kraków pożegnały ppłk. Janusza Kamockiego „Mamuta”

28 października 2021 r. w Sandomierzu pochowano, zmarłego w Krakowie, ppłk. dr. Janusza Kamockiego „Mamuta”, żołnierza NOW, AK i NZW, więźnia politycznego w PRL, laureata tytułu Świadek Historii IPN. Podczas uroczystości obecna była delegacja krakowskiego oddziału i kieleckiej delegatury Instytutu.

Ppłk Kamocki zmarł 22 października 2021 r. w Krakowie, w którym mieszkał kilkadziesiąt lat. Uroczystości pogrzebowe w Sandomierzu rozpoczęły się od mszy żałobnej w kościele św. Józefa. IPN reprezentowali: dyrektor krakowskiego oddziału dr hab. Filip Musiał, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa dr Maciej Korkuć, dr Marcin Chorązki z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej i Robert Piwko z kieleckiej delegatury.

Przedstawiciele Instytutu przekazali córce Zmarłego medal, legitymację i dyplom Świadka Historii – nagrody, którą Janusz Kamocki został wyróżniony za szczególne zasługi dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wsparcie dla pionu edukacyjnego IPN w dziele edukacji historycznej. Niestety nie odebrał wyróżnienia osobiście.

Ppłk dr Janusz Kamocki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarły spoczął na sandomierskim cmentarzu Katedralnym w rodzinnym grobowcu.

Janusz Kamocki „Mamut”

Był żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej, Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, więźniem politycznym w PRL, działaczem Światowego Związku Żołnierzy AK i Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, etnografem, muzealnikiem i podróżnikiem. Urodził się w 1927 r. w Warszawie. Wychował się w rodzinie ziemiańskiej, w majątku Podgaje pod Sandomierzem. Ukończył etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był przez wiele lat wykładowcą akademickim. W 1980 r. zaangażował się w tworzenie struktur „Solidarności”. Inicjował również powstanie ugrupowania „Zamek”, które nawiązało łączność z Rządem RP na Uchodźstwie.

Został wyróżniony licznymi odznaczeniami (m.in. Krzyż Kampanii Wrześniowej, Krzyż AK, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości, Krzyż Wolności i Solidarności). Była także odznaczony medalami kombatanckimi: Honorową Odznaką Żołnierza AK Korpusu „Jodła”, odznaką Armii Krajowej przyznawaną za udział w Akcji „Burza”, odznaką Weterana Walk o Wolność, Krzyżem Walki o Niepodległość oraz Krzyżem Więźnia Politycznego.

Niemal do końca życia prowadził działalność edukacyjną, spotykał się z młodzieżą, był jednym z głównych inicjatorów budowy pomnika AK w Krakowie.

do góry