Nawigacja

Aktualności

Kieleckie obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14 czerwca 2021 r., w 81. rocznicę pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz, zastępca naczelnika Delegatury IPN w Kielcach Patrycja Zatorska-Milewska oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych złożyli kwiaty na cmentarzu Partyzanckim, przed pomnikiem pomordowanych i zmarłych w niemieckich obozach koncentracyjnych.

– Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady jest ważnym świętem gdyż przypomina o ofiarach represji, o ludziach, którzy ponieśli najwyższą cenę utraty życia. Ważna jest pamięć o tym okrucieństwie i ludobójstwie, którego dopuścili się Niemcy na Polakach i innych narodowościach. Pierwszy transport do Auschwitz tworzyli głównie młodzi ludzie – harcerze, studenci, uczniowie gimnazjum, uczestnicy wojny obronnej 1939 roku, ale też ludzie, którzy tworzyli pierwsze niepodległościowe organizacje. Była to młoda polska inteligencja. Trafili do pierwszego transportu z łapanki ulicznej albo też zostali zatrzymani przy próbie przekroczenia granicy. Przypuszcza się, że w transporcie znalazło się około sześć osób z terenu obecnego województwa świętokrzyskiego – mówiła Patrycja Zatorska-Milewska.

Pomnik na cmentarzu Partyzanckim nie jest jedynym miejscem w Kielcach poświęconym ofiarom obozów. Na cmentarzu Starym znajduje się ponad 60 symbolicznych mogił więźniów niemieckich obozów. Transporty do Auschwitz z terenów dzisiejszej Kielecczyzny rozpoczęły się jesienią 1940 r. Ostatni przybył tam 18 września 1944 r. Łącznie do niemieckiej fabryki śmierci trafiło z ziemi świętokrzyskiej co najmniej 16 tys. osób, przewiezionych w 69 transportach.

do góry