Nawigacja

Aktualności

Pochowano mjr. hm. Władysława Zawiślaka

9 października 2020 r. na cmentarzu w Bibicach pod Krakowem pochowano mjr. hm. Władysława Zawiślaka ps. „Traugutt”, „Wierny Boj”, „Wrzos”, harcerza Szarych Szeregów, żołnierza AK, więźnia politycznego czasów stalinowskich, wychowawcę pokoleń młodzieży, przyjaciela krakowskiego IPN.

Uroczystości żałobne rozpoczęły się mszą świętą w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bibicach. Przed nabożeństwem sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik odczytał list skierowany do zebranych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Krakowski IPN reprezentowali Marcin Kapusta i Maria Konieczna.

mjr hm. Władysław Zawiślak

Przedwojenny harcerz, podczas II wojny światowej zastępca komendanta Konspiracyjnego Hufca Harcerskiego „Drewniaki” w Dąbrowie Tarnowskiej, wchodzącego w skład Szarych Szeregów oraz żołnierz Armii Krajowej i uczestnik akcji „Burza” w 1944 r.

Po wojnie współorganizator i komendant antykomunistycznej organizacji Konspiracyjny Związek Harcerstwa Polskiego – Polska Straż Przednia. Skazany wyrokiem komunistycznego sądu za walkę o niepodległość Polski na sześć lat więzienia. Więziony w latach 1946-1949 w Rawiczu. Wieloletni drużynowy Kręgu Instruktorskiego w Szczepie „Huragan”. W latach 80. związany z Duszpasterstwem Harcerek i Harcerzy. Wiosną 1989 r. zaangażowany w odrodzenie harcerstwa i powstanie ZHP rok założenia 1918 r.

Mjr hm. Władysław Zawiślak pracował m.in. w Klubie Inteligencji Katolickiej, był także członkiem Zarządu Regionu małopolskiej „Solidarności”, zasiadał we władzach krajowych Stronnictwa Ludowo-Chrześcijańskiego, był prezesem Małopolskiej Fundacji Rolniczej w Krakowie i honorowym przewodniczącym krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów, ofiarnym społecznikiem i wychowawcą wielu pokoleń harcerzy. Do końca swoich dni inicjował wiele działań patriotycznych i edukacyjnych, uczestniczył w licznych spotkaniach z młodzieżą.

Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska Polskiego, odznaką akcji „Burza”, odznaką Weterana Walk o Niepodległość, a także Orderem Uśmiechu. Był autorem publikacji: „Wielka próba. Wspomnienia więzienne 1946-1949” oraz „Na jej zew… Relacje i konfrontacje po latach”

Zmarł 5 października 2020 r. w wieku 98 lat.

 

do góry